Kenelere dikkat!

Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Polikliniği doktorlarından Uz. Dr. Sevtap Çelebi, kene ısırması halinde vatandaşların en yakın sağlık kuruluşuna başvurmaları gerektiğini belirtti.

Havaların ısınmasıyla birlikte başgösteren kene ısırması riskine karşı uzmanlar, vatandaşları, dikkatli olmaları konusunda uyardı.

Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzman Doktoru Sevtap Çelebi, sıcaklıkların artmasıyla birlikte kene ısırıklıkları oluşabileceğini ifade ederek, vücutta rastlanan kenelerin vatandaşların kendileri tarafından çıkarılmasının yanlış olduğunu söyledi.

Vücutta keneye rastlanması halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmasını tavsiye eden Uz. Dr. Çelebi, kenenin elle çekilerek çıkarılmaya çalışılmasının ölümcül sonuçlar doğurabileceğinin altını çizdi. Her kenenin Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığını taşımadığını söyleyen Çelebi, ?Taşıma yeteneği olsa bile hepsinde virüsün bulunmayabilir. İnsanlar bu tür durumlarda panik yapmamalı. Hastalığın bulaştığı kişilerde baş ağrısı, kol ve bacaklarda, sırtta ağrı, halsizlik, kırgınlık, iştahsızlık, bulantı, kusma, karın ağrısı, ishal ve ateş görülebilir. Bunlara ilaveten, gözde kızarıklık, vücutta küçük kanamalar ve akciğer, karaciğer ve böbrek fonksiyonları da bozulabilir. Bu belirtileri hissedenlerin en kısa zamanda sağlık kuruluşlarına başvurmaları gerekir. Tarım ve hayvancılıkla uğraşanlar, veterinerler, kasaplar, mezbaha çalışanları, sağlık personeli, kamp ve piknik yapanlar, askerler ve korunmasız olarak yeşil alanda bulunanlar risk altındadır.? diye konuştu.

Konuşmasında, piknikçileri de uyaran Çelebi, ?İnsanlar, kır alanlara gittiklerinde zeminle direk temas etmemelidirler. Kenelerin ölümcül bir mikrop taşıdığı bilinciyle hareket etmeleri gerekmektedir. Piknikte çorap, ayakkabı gibi koruyucu eşyaları çıkararak çıplak ayakla çimende yürümek yanlıştır. İnsanlarımız bu tür stres atma çabası içindeyken, yeni bir tehlikeyle karşılaşabilirler. Kenelerin bu tür bir hastalığa neden olduğunu bilmek ve önlem almak gerekir.? dedi.

ALKOL VE BENZERİ MADDELERLE MÜDAHALE ETMEYİN

Kene ısırmaları karşısında bazı vatandaşların bilinçsiz müdahalelerde bulunduğunun altını çizen Uz. Dr. Çelebi, özellikle ısırılan bölgeye alkol, eter ve kolonya gibi içeriğinde kimyasal barındıran maddelerin dökülmesinin son derece yanlış olduğunu vurguladı.

Bu gibi maddelerin doku içindeki kenenin kusmasına ve dolayısıyla virüsün dışarıya yayılmasına yol açtığını dile getiren Çelebi, önceden kene ısırmasına maruz kalan kişinin bağışıklık kazandığını da hatırlattı.

BİZE ULAŞIN