Diyet amaçlı York Testi tartışılıyor

Besinlerin etkileriyle ilgili kişisel bilgi veren York Testi ilgi çekiyor. Ancak uzmanlara göre bu testle diyet yapmanın bir faydası yok

İngiltere'de 1994'te keşfedilen ve 2004'ten itibaren geliştirilen York Testi, aldığımız gıdalara vücudumuzun gösterebileceği tepkileri belirliyor. Laboratuvar yetkililerine göre, İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in de yaptırdığı York Testi, hangi besinlere alerjisi olduğunu saptamanın yanı sıra, kişilere hangi besinlerin de kilo aldırdığını gösteriyor. Yaklaşık bir yıldır İstanbul'da da yapılan bu testte parmak ucundan bir damla kan numunesi alınıyor.

AYDA BİN KİŞİ YAPTIRIYOR

Testin sonuçları bir hafta sonr çıkıyor. York Testi'ni ülkemizde uygulayan şirketin Bölge Satış Müdürü Emre Teker, gıda hassasiyetinin (intolerans), kilo verememe, migren, akne, nedeni bilinmeyen ödem, gaz, şişkinlik, kronik yorgunluk, kabızlık, astım, ishal, mide krampları, depresyon, uyku bozuklukları gibi birçok hastalığa yol açabileceğini söylüyor. Teste ilginin bir hayli fazla olduğunu, Ankara'dan siyasetçi, üst düzey askerler ve bürokratlardan büyük ilgi gördüklerini öne süren Teker, ayda yaklaşık bin kişiye uyguladıkları teste gösterilen ilginin son günlerde katlanarak arttığını belirtiyor.

'GÜVENİLİR DEĞİL'
Ancak uzmanlar maliyeti yüksek olan bu testin sonuçlarını güvenilir bulmuyor. Dahası, uzmanlar arasında bu testin sonuçlarına göre beslenmenin, kilo kontrolü konusunda bir fayda sağlamayacağı görüşü hâkim. İstanbul Üniversitesi Farmakoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aykan Canberk bu testin ciddi çalışmalarla kanıtlanmış bir metot olmadığını, sonuçların güvenilir bulunması için daha fazla çalışmaya ve yayına ihtiyaç olduğunu belirtiyor. Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi Endokrinoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ziya Mocan ise şöyle konuşuyor: "York testine kesinlikle inanmıyorum. Bilimsel bir değeri yok. Neye göre yapılıyor, nasıl yapılıyor belli değil. Bana ütopik geliyor. Bilim adamlarının hiçbiri buna katılmaz. Daha önce de bu tarz testler çıkmıştı. Bunlar para tuzağı!"

BİZE ULAŞIN