Kopan parmak, sülük tedavisiyle iyileştirildi

Dilek Yırtıcı'nın kaza sonucu kopan parmağı 4 saatlik ameliyatla dikildi. Sinirleri yıpranmış parmağın dolaşım sorunu da bir hafta boyunca 30 sülük kullanılarak tamamen çözüldü...

Dilek Yırtıcı'nın kaza sonucu kopan parmağı, 4 saatlik ameliyatla dikildi. Dolaşım sorunu da sülüklerle tedavi edildi. Yırtıcı'nın parmağına Mısır Çarşısı'ndan tanesi bir liraya alınan sülükler konuldu. Hastanede bir hafta boyunca 30 sülük kullanıldı, parmak tamamen iyileşti. Her şey, Yırtıcı'nın, geçtiğimiz hafta sabah kahvaltısından sonra bahçesindeki masayı kapatmak istemesiyle başladı. Üç çocuk annesi Yırtıcı'nın masaya sıkışan parmağı bir anda koptu. Yırtıcı, 15 yaşındaki oğlu tarafından bahçede bulunan parmağı ile birlikte hastaneye kaldırıldı. Talihsiz kadın, Acıbadem Maslak Hastanesi'nde acilen ameliyata alındı. Kopan parmak, sağ elinin baş parmağı olduğu için büyük önem taşıyordu. Doç. Dr. Şükrü Yazar tarafından gerçekleştirilen 4 saatlik ameliyatla parmak yerine dikildi. Ancak sinirler yıpranmış olduğu için hastada dolaşım problemi yaşandı. Bunun üzerine hastaya sülük tedavisi önerildi.

BİR LİRAYA SATILIYOR

Eşi tarafından Mısır Çarşısı'ndan tanesi bir liraya alınan sülükler hastaneye getirildi. Yırtıcı kopan parmağına sülük tedavisi yapılırken bir hafta boyunca hastanede kaldı. Sülükler kanını sulandırdığı için sürekli kan ölçümleri yapılarak izlendi. Bu sırada sülüklerden mikrop kapmaması için antibiyotik tedavisi sürdürüldü. Parmaktan kirli kanı çeken sülükler özel olarak bir solüsyonun içine alındılar. Taşıdıkları kanı bulaştırmaları bu şekilde önlendi.

'GÖRÜNCE İĞRENİRDİM'
Dilek Yırtıcı, "Daha önce sülükleri yalnızca bahçede görürdüm, iğrenirdim ama bana şifa oldular. Hatta kahramanım oldular. Sülükler kullanılmadan önce özel olarak dezenfekte edildiler. Her 3 saatte bir 20 dakika süreyle kopan parmağıma bir sülük konuldu. Onlar parmağımdayken ağrım azaldı, iyileşmeyi resmen fark ettim. 8 günde 30'a yakın sülük kullanıldı. Şu anda parmağımın durumu iyi" dedi.

BİZE ULAŞIN