'Doktor masada bıraktı' davası

Sarkan göğüslerine estetik yaptıran iki çocuk annesi, ikinci operasyonda doktorun sinirlenerek kendisini ameliyat masasında bıraktığını öne sürdü

Adana'da plastik cerrahi uzmanının, ikinci kez ameliyata aldığı hastasını sinirlenerek masada bıraktığı iddiasıyla yargılanmasına başlandı. Adana 9. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, ''hizmet nedeniyle güveni kötüye kullanmak'' iddiasıyla 7 yıla kadar hapis istemiyle tutuksuz yargılanan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik-Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyelerinden Prof. Dr. Mehmet Sabri Acartürk (66) ile 38 yaşındaki evli 2 çocuk annesi davacı Bircan Y.'nin avukatı katıldı. İddianamede; Bircan Y.'nin göğsündeki sarkma nedeniyle Acartürk'e muayene olduğu, 13 Ağustos 2009'da da ameliyat edildiği belirtildi.

İDDİALAR DOĞRU DEĞİL
Bircan Y.'nin, göğüslerindeki sarkmanın düzelmediğini söyleyerek Acartürk'e tekrar başvurduğu ve 12 Eylül 2009'da ameliyata alındığı ancak sinirlenen Acartürk'ün ameliyatı yapmayıp, narkoz alan hastasını masada bıraktığı öne sürüldü. Prof. Dr. Acartürk, 35 yıllık plastik cerrahi uzmanı olduğunu belirterek, ''Bircan Y, sarkan göğüsleri nedeniyle başvurdu. Ameliyatla ilgili bilgiler verilip kendisine bu konuda form imzalatıldı ve ameliyat sorunsuz tamamlandı. Hasta 2 gün sonra taburcu edildi ve ücreti hastane döner sermayesine yatırdı" dedi. İlk ameliyatın dışında Bircan Y'yi ameliyat etmediğini ileri süren Acartürk, "Kadına sinirlenip, masada bıraktığım iddiaları kesinlikle doğru değil. Ameliyat genel anestezi ile yapılır. Benim masada bıraktığımı nasıl hatırlamış? İkinci bir ameliyat yok. İddia edilen operasyonla ilgili hastane kayıtları da yoktur" dedi. Duruşma, Bircan Y.'nin dinlenmesi için ertelendi.

BİZE ULAŞIN