'Minibüsün altında ölümü bekledim'

Hızla çarpan minibüsün altında saatlerce ölüm kalım savaşı veren yüksek lisans öğrencisi Feyza Amasya, sürücü aleyhine 185 bin TL'lik tazminat davası açtı

İstanbul Beykent Üniversitesi Mimarlık Fakültesi yüksek lisans öğrencisi Feyza Amasya, 21 Haziran 2009'da arkadaşının düğününe gitmek için Beşiktaş Balmumcu'da kaldırımda yürürken, aşırı hız yapan sürücü Yunus Palabıyık'ın kullandığı panelvan minibüsün altında kaldı. Sıkıştığı aracın altında saatlerce kurtarılmayı bekleyen ve daha sonra kaldırıldığı hastanede aylarca yoğun bakımda kalan 26 yaşındaki Amasya, "Kaza hayatımı karartı" diyerek tazminat talebinde bulundu.

5 METRE SÜRÜKLENDİ

Amasya, annesi Nesrin ile babası Ahmet Amasya için 25 bin lira, ablası Rabia için 10 bin kendisi için de 75 bin lira olmak üzere toplam 185 bin lira tazminat talep etti. Amasya dava dilekçesinde, kaza anında yaşadığı dehşeti şöyle anlattı: "Kaldırımda yürürken arkamdan minibüs çarptı. Gözlerimi açtığımda aracın altındaydım. Ben aracın altından kurtulmaya çalışırken sürücü ileri geri yaptı. Hatta geri vites yaptığında sırtüstü iken yüzükoyun döndüm. 5-6 metre sürüklendim. Sol ayağım tekerleğin altına sıkıştı. Saatlerce aracın altında sıkışıp kaldım. Resmen ölümümü bekledim." Kalça ve kaval kemiği kırılan, topuğu parçalanan Feyza Amasya aylarca yoğun bakımda kaldı. Eğitimini sürdürürken bir yandan da çalışma hayatına atılan Amasya kaza nedeniyle işini de kaybetti.

SÜRÜCÜ SERBEST

Ambulansla hastaneye gitmenin dışında aylardır dışarı çıkamadığını belirten Feyza Amasya'nın annesi de kazayı duyup olay yerine koşarken ayağını kırdı. Feyza Amasya annesi, babası ve kardeşi için manevi tazminat talebini de dilekçede şöyle gerekçelendirdi: "Kazayı duyan annem bana gelmek için yola çıktığında ayağını kırmış. Annemle aynı hastanede yattık. Kaza anında ablam ve babam başımda bekleyerek benimle aynı acıları yaşadı. Ömürlerinden ömür gitti." Feyza'yı ezen panelvanın sürücüsü Yunus Palabıyık çıkarıldığı mahkemede tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmıştı. Palabıyık hakkında "yaralanmaya neden olmak" suçundan açılan ceza davası ise devam ediyor.

KALDIRIMDA YÜRÜYORDU
Balmumcu'da kaldırımda yürüyen Feyza Amasya, arkadan çarpan panelvan minibüsün altında sıkıştı. Kalça ve kaval kemiği kırılan, topuğu parçalanan 26 yaşındaki Amasya, aylarca yoğun bakımda kaldı.

BİZE ULAŞIN