Uçak pistin 50 metre dışına çıktı

Arkasair'e ait İzmir'den gelen Challenger-60 tipi uçak Atatürk Havalimanı'nda pistten çıktı.

Arkasair'in İzmir'den İstanbul'a boş olarak gelen challenger tipi uçağı saat 08.05'te 18-36 pistinden yaklaşık 50 metre dışarı çıktı.

Kazada ön dikmeleri kırılan uçakta, üç kişilik ekip bulunduğu ancak herhangi bir yaralanma ve can kaybının olmadığı belirtti. Uçağın çekilmesi için çalışmalar başlatıldı.

Atatürk Havalimanı'nda iniş ve kalkışlarda herhangi bir sorun olmadığı bildirildi.

ARKASAIR UÇAĞI KURTARILARAK, HANGARA ÇEKİLDİ

Atatürk Havalimanı'nda pistten çıkan Arkasair'a ait jet uçak kurtarıldı. Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) ekipleri tarafından yaklaşık 4 saatlik bir çalışma ile kurtarılan Challenger 604 tipi jet uçağı, daha sonra Genel Havacılık Terminali'ndeki hangara alındı.

Bu arada, Arkasair'den yapılan açıklamada, Challenger 604 tipi jet uçağın, bugün saat 08.30 civarında Atatürk Havalimanı'na iniş yaptığı sırada ters hava koşullarının da etkisiyle pistten çıktığı, uçakta herhangi bir yolcunun bulunmadığı ve uçuş ekibinin kazada yara almadığı belirtildi.

Açıklamada, Arkasair uçaklarının tüm bakım ve onarımlarında Türk Sivil Havacılık Kurumu (DGCA), Avrupa Birliği Sivil Havacılık Otoritesi'nin (EASA) ve uçağın üreticisi olan Bombardier Inc.'nin öngördüğü en yüksek standartların uygulandığı ifade edildi.

Uçakta bulunan uçuş ekibinin çok tecrübeli olduğu ve Kanada'nın Montreal şehrindeki Bombardier Eğitim Merkezi'nde eğitim aldıkları belirtilen açıklamada, konuyla ilgili DHMİ ile görüşmelere ve diğer tüm ilgili resmi kurumlarla iş birliğine devam edildiği vurgulandı.

BİZE ULAŞIN