Enstrümanları yok ama kalpleri müzik için atıyor

Tarak, naylon poşet, ağaç parçası gibi malzemeler kullanarak müzik yapan beş öğrenci, 23 Nisan'da gösteriye hazırlanıyor

Van'ın Gürpınar ilçesinin Doluçıkın köyünde beş ilköğretim okulu öğrencisi, okul öğretmeni Yaman Durmuşoğlu yönetiminde bir müzik grubu oluşturarak, Türkçe'ye uyarladıkları Finlandiyalı bir grubun şarkısını teneke, naylon poşet ve taraktan yaptıkları enstrümanlarla çalıyor. Öğrenciler, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda Van'ın Gürpınar ilçe merkezinde gösteri yapacak. Van'a 80 kilometre uzaklıkta bulunan Doluçıkın köyünde 24 öğrencinin eğitim gördüğü köy okuluna geçen yıl atanan öğretmen Yaman Durmuşoğlu, bir bando kurma kararı aldı. Finlandiyalı Loituma grubunun Levas Polka şarkısının müziğine "Kimse Duramaz Önümüzde" adıyla Türkçe söz yazan öğretmen Durmuşoğlu, bu sözleri öğrencilerine ezberletti. Öğrenciler davul, gitar, saz yerine günlük yaşantıda kullandıkları tarak, naylon poşet, teneke ve ağaç parçalarını enstrüman olarak kullanmaya başladı. Yaşları 9 ile 12 arasında değişen Songül Kaymış, Dilan Uyar, Okan Katgap, Doğukan Temizel ve Kenan Kaymış, kendilerinin icat ettiği enstrümanlarla bu şarkıya eşlik etmeye çalıştı.

'ÇALGILARIMIZ OLSA...'
Yaman Durmuşoğlu, "Önce kalabalık bir grupla ve bu enstrümanlarla şarkı söylemeyi denedik. Ama sesin gürültüye dönüştüğünü gördük. Daha sonra sayıyı azalttık ve grup beş kişiye düştü. İlginç müzik aletleri ile başka güzel şarkıları ortaya çıkarabileceğimizi düşündüm. Yabancı bir grubun şarkısının üstüne söz yazdım ve melodileştirdik. Öğrenciler de bunu iyi okuyunca ortaya güzel bir eser çıktı. Öğrencilerimizin ellerinde müzik aletleri olmasa da günlük hayatlarında kullanılan tarak, poşet ve ağaç dalları ile tempo tutarak müzik yapılabileceğini gösterdik" dedi. Öğrencilerden Doğukan Temizel imkanların sınırlı olduğunu anlatarak, "Davulumuz, gitarımız yok. Olsaydı belki daha güzelini yapabilirdik. Kısıtlı imkanlara rağmen çalışmamız ilgi gördüğü için bizi ilçeye, 23 Nisan kutlamalarına davet ettiler. Çok heyecanlıyız" diye konuştu.

ARANJMAN YAPTILAR
Doluçıkın köyü İlköğretim Okulu öğretmeni Yaman Durmuşoğlu Loituma adlı Finlandiyalı bir grubun şarkısına sözler yazdı. 5 öğrenci "Kimse Duramaz Önümüzde" adı verilen şarkıyı seslendiriyor.

BİZE ULAŞIN