Ermeni ve Museviler'in İnönü'ye mektupları

ERMENİ ve Musevi azınlıkların Lozan Antlaşması'nın ardından Türkiye adına antlaşmayı imzayan İsmet Paşa'ya (İnönü) çektiği telgraflar, 23 Nisan'dan itibaren ziyarete açılacak olan Pembe Köşk'te sergilenecek. Her yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle küçük ziyaretçileri ağırlamak üzere ziyarete açılan Pembe Köşk, bu yıl özel bir sergiye de ev sahipliği yapacak.

ÜÇ ŞÜKRAN TELGRAFI... "
Cumhuriyet ve Hukuk Devrimi'' isimli sergide ilk kez İnönü Vakfı tarafından arşiv çalışmasıyla ortaya çıkarılan ve Lozan Antlaşması'yla azınlıklara tanınan haklar için büyük şükranın ifadesi olan 3 telgraf da yer alacak. Cevahirci Hrant Nabayan, tüccar Leon Topalyan ve Neban Değirmenciyan tarafından çekilen telgrafta İnönü'ye, "Dersaadet (İstanbul) kahramanı ve şanlı kumandanımız Gazi İsmet Paşa'' diye hitap ediliyor. Ankara Musevi Cemaati Başkanı Arun Arandanyan'ın imzasını taşıyan diğer bir telgrafta, "... Adnan Beyefendi'nin yüce aracılığıyla Baş Delege İsmet Paşa Hazretleri'ne... Yüce görüşleriyle elde edilmesi başarılan onurlu barışı Ankara Musevi kulunuz cemaati, yaratıcı kişiliğinizde kutlar, bu vesile ile yüksek saygılar sunar'' deniliyor. Mevhibe İnönü'nün daha sonra torunu Gülsün Bilgehan'ın giydiği gelinliği de sergide görülebilecek.

GABOR'UN HEDİYESİ SAAT

Mevhibe-İsmet İnönü çiftinin kızları İnönü Vakfı Başkanı Özden Toker, ünlü film oyuncusu Zsa Zsa Gabor'un, annesi Mevhibe İnönü'ye hediyesi olan saatin de sergilendiğini belirterek, "Zsa Zsa Gabor, bir dönem bir Türk gazeteciyle evliymiş. O yıllarda annemi de ziyaret ederdi. Annem, güzel insanları çok severdi. Onun için Gabor'u da severdi, ayrıca ünlü oyuncu çok güler yüzlü ve nazik bir insandı. Yıllar sonra ağabeyim Ömer İnönü'yü ABD'de görerek konuşmuş ve anneme de bu saati armağan etmiş'' dedi. AA

BİZE ULAŞIN