Fenerbahçe'ye dört gol atan GS'li Çanakkale kahramanı

Çanakkale Savaşı'na İstanbul'dan giden ilk gönüllü "Kürt Celal", aynı zamanda Fenerbahçe'ye 7-0'lık maçta dört gol atan futbolcuydu

Sümeyra Sağlam Saydan tarafından kaleme alınan "Kan ve Mürekkep" adlı kitap, Çanakkale Savaşı'na katılan ve hayatını kaybeden öğrencilerin öykülerine ışık tutuyor. Kitapta dikkat çeken öykülerden biri, Mekteb-i Sultani (Galatasaray Lisesi) öğrencisi "Kürt Celal" lakaplı Celal İbrahim'le ilgili. Galatasaray'ın Fenerbahçe'yi 7-0 yendiği tarihi maçta dört gol birden atan Celal İbrahim, aynı zamanda Çanakkale Savaşı için İstanbul'dan cepheye giden ilk gönüllü. Irak cephesinde şehit olan Kürt Celal'in yürek burkan öyküsünü anlatan kitaptan bazı satırbaşları şöyle: "Çanakkale Savaşı başlayalı 4 ay olmuştu. Kara savaşları tüm hızıyla sürüyordu. Osmanlı cephesinde yeni birliklere ihtiyaç vardı. İstanbul'da gönüllü duyuruları duvarlara asılıyor, gazetelerde ilanlar çıkıyordu. Mekteb-i Sultani hukuk öğrencisi 646 Celal de gönüllü yazılmayı aklına koymuştu. Kayıt gününden bir gece önce askerlik şubesinin kapısına gidip sabaha kadar bekledi. Gün ağarınca, görevliler ve gönüllüler gelmeye başladı. Kapıda Celal İbrahim'le karşılaşıp neden orada beklediğini soranlar, aldıkları cevap karşısında şaşırdı. O, adını gönüllü listesinin en başına yazdırmak istiyordu. Galatasaray Spor Kulübü'nün 4 numaralı kurucu üyesiydi ve lakabı da Kürt Celal'di.

IRAK'TA ŞEHİT OLDU

Celal İbrahim'in ezeli rekabette ilk attığı gole ise kitapta şu satırlarla yer veriliyor: "Galatasaray, İstanbul Futbol Birliği Ligi'ne katıldığında, 25 Kasım 1906'da İngiliz Imogene takımına karşı sahaya çıkan ilk takımda Celal İbrahim sol bektir. Kuruluştan 1914'e kadar bütün maçlarda yer almıştır. Galatasaray- Fenerbahçe arasında 12 Şubat 1911'de oynanan ve Galatasaray'ın 7-0 galibiyeti ile biten maçta 4 gol birden atmıştır. 21 Mart 1917'de, 1. Dünya Savaşı'nın Irak cephesinde şehit olmuştur."

BİZE ULAŞIN