Betona çakılan Burçin artık ayakta duruyor!

Türkiye'nin ilk dördüz kız kardeşlerinden Burçin 11 yıl önce pencereden düştü. Yıllarca yürüyemedi. 'Özürlüler Vakfı' ameliyat için el uzattı. Artık yere basıyor

Türkiye'nin, ilk "doğal" dördüzlerinden Burçin, 1.5 yaşındayken, pencereden düşüp yürüme yetisini kaybetti. Ailesi, kızlarını tedavi ettirebilmek için çalmadık kapı bırakmadı. Sonunda, Özürlüler Vakfı yardımlarına yetişti. Burçin, "Haydi Gülümse" kampanyası kapsamında ameliyat edildi. Şimdi tek başına ayakta durabiliyor.Anne Gülistan Bulut, 1997'de normal yollardan dördüzlere hamile kalınca haber medyaya yansıdı. Gazete ve televizyon haberleri üzerine pek çok kişi ve kurum bebeklere sponsor olmak için birbirleriyle yarıştı. 7 ayın sonunda Gülistan Bulut, erken doğum yaparak Aylin, Pelin, Gülçin ve Burçin'i dünyaya getirdi.

KONUŞMA GÜÇLÜĞÜ
Dördüzlerin en yaramazı olan Burçin 1.5 yaşındayken annesinin, kardeşleriyle ilgilendiği bir gün mutfak masasına tırmandı. Açık kalan pencereden aşağıya düştü. Üçüncü kattan beton zemine çakılan Burçin 1 hafta yoğun bakımda tedavi gördü. Ancak talihsiz kız, geçirdiği travma nedeniyle artık yürüyemiyor, sol elini kullanamıyor ve konuşma güçlüğü çekiyordu. Dördüzler doğduğunda yardım için sıraya girenler, arayıp sormaz olunca aile maddi imkânsızlıklarla boğuşmaya başladı. Kızının yeniden yürüdüğünü görmek için yanıp tutuşan anne Gülistan Bulut, Burçin'in geçirmesi gereken ameliyat için çalmadık kapı bırakmadı. Dördüzler geçen yıl yaş gününde pastalarını, kız kardeşlerinin yeniden yürümesini dileyerek kesti.

FİZİK TEDAVİ SIRADA

Henüz 1 yıl geçmeden Özürlüler Vakfı'nın "Haydi Gülümse" kampanyasından haberdar olan anne "Kızımın şansı için aradım. Umudum yoktu ama hemen gelip Burçin'i gördüler ve ameliyatını yapacaklarını söylediler" diye konuştu. Surp Pırgiç Ermeni Hastanesi'nde Dr. Ufuk Öztürk'ün yönetiminde, 4 ay önce gerçekleşen ameliyatla kasılmış bacak kasları gevşetilen Burçin artık kendi başına ayakta durabiliyor. Anne Gülistan Bulut "Doktorlar, kızımın yoğun fizik tedaviyle yürüyebileceğini söylüyor" dedi.

BİZE ULAŞIN