Turist teknesinde dehşet dakikaları

Marmaris'ten Fethiye'ye turist götüren yatın yandığı an kameraya böyle yansıdı Kaybolan 67 yaşındaki Palama Galvez Petersen'i arama çalışmaları sürüyor

Marmaris'ten aldığı 18 turisti Fethiye'ye götüren lüks yatın yanma anının görüntüleri ortaya çıktı. Helikopterden çekilen görüntüler, turistlerin nasıl bir dehşetin içinde kaldığını gözler önüne serdi. 9'u İspanyol, 9'u Portekizli 18 turisti mavi yolculukta Ege ve Akdeniz'in cennet koylarını gezdirerek Fethiye'ye götürürken, Dalaman yakınlarındaki Kapıdağ Yarımadası ile Nar Adası mevkisinde önceki akşam saatlerinde yanan "Kayhan-9" adlı ahşap yatın batmadan önce helikopterden çekilen son görüntüleri ortaya çıktı. Alevler nedeniyle denizden yanaşılamayan yat, orman yangın söndürme ekipleri tarafından gökyüzünden tonlarca su boşaltarak söndürmeye çalışıldı. Ancak cayır cayır yanan yat kısa bir süre sonra battı. Sahil Güvenlik 310 ve Göcek Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı tarafından kurtarılan İspanyol ve Portekizli turistlerden kazayı yara almadan atlatanlar, Ece Saray Marina Resort Otel'de konuk ediliyor. Üç yaralı turist ise Fethiye Devlet Hastanesi'nde yanık tedavisi gördükten sonra gece geç saatlerde taburcu edildi.

YARALILARIN DURUMU İYİ

Yatta kaybolan 67 yaşındaki kadın turist Palama Galvez Petersen'i arama çalışmaları da havadan ve denizden sürüyor. Orman yangın söndürme helikopteri dün Dalaman ve Fethiye kıyılarını karış karış taradı. Marmaris'ten bir dalgıç ekibi de yöreye çağırıldı. İkinci derece yanıkları bulunan İspanyol Maria Galvez (47) Portekizli Balone Froza (42) ve 16 yaşındaki kızının durumlarının iyi olduğu öğrenildi. Kazadan yara almadan kurtulan kaptan Sait Akıncı ve 4 mürettebatın da ifadeleri alındı. Yanarak batan 33 metrelik lüks yatın değerinin 1 milyon TL'ye yakın olduğu belirtildi. Sigortalı olduğu öğrenilen yattaki yangının çıkış nedeniyle ilgili soruşturmayı, Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı ile Dalaman ve Fethiye savcılıkları sürdürüyor.

Müşteri kabininde çıktı
DENİZ Ticaret Odası Fethiye Şube Başkanı Şaban Arıkan, yaşanan kazayla çarpıcı bir gelişmeyi anlattı. Arıkan, "Olayla ilgili henüz kaptan ve personelin ifadeleri elimize geçmedi. Turistler de ifadelerini yeni veriyor. En sağlıklı değerlendirmeyi resmi raporlar elimize geçtiğinde yapabiliriz. Ancak yaşanan yangının bir müşterinin kabininden çıktığını biliyoruz. Sigara kaynaklı çıkmış olabilir ya da müşteri fişte takılı bir şey unutmuş olabilir" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN