Ayçiçek tarlaları bozkırı sarıya boyadı

Şeker pancarına kota gelmesinin ardından Aksaray'ın Eskil ilçesinde alternatif ürün olarak ekimi yaygınlaşan ayçiçeğinin kalitesi ve veriminin de Trakya'dan daha iyi noktada olduğu bildirildi.

Eskil Belediye Başkanı Niyazi Alçay, Türkiye'de şeker oranı en yüksek ve en kaliteli pancarın Eskil'de üretildiğini ve son yıllarda ekilen ayçiçeğinden de iyi sonuç aldıklarını söyledi.

Ayçiçeğinin, şeker pancarına kota gelmesinin ardından Tuz Gölü Havzası'nda alternatif ürün olarak ekiminin yapılmaya başladığını ifade eden Alçay, ''Ayçiçeğini keşfeden ve ana ürün haline getiren çiftçimiz, ayçiçek tarlalarıyla Anadolu'nun ortasında bozkırı adeta sarıya boyadı'' dedi.

EKİM ALANLARI 40 BİN DEKARDAN 100 BİN DEKARA ARTTI

Alçay, Eskil'de ayçiçek ekim alanının her geçen yıl arttığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

''Deneme üretiminden iyi verim alan çiftçimiz ayçiçek ekim alanını arttırırken, onları gören diğer çiftçiler de ayçiçeği ekimine yöneldi. Çok hızlı bir büyüme yaşanıyor. Bunda Eskil ilçesinde açılan ayçiçeği fabrikalarının da etkisi var. Çiftçi ürününü satamama endişesi olmayınca güvenle ekim yapıyor. Özellikle 2007 yılından itibaren ekim alanı belirgin bir şekilde arttı. 2007 yılında 40 bin dekar olan ayçiçeği ekim alanı bu yıl 100 bin dekara yükseldi. Bu yıl 40 bin ton civarında bir ürün elde etmeyi bekliyoruz.''

EN KALİTELİ AYÇİÇEĞİ TUZ GÖLÜ HAVZASI'NDA

Eskil'in ayçiçeği üretimiyle önemli bir noktaya geldiğini anlatan Alçay, Eskil'in ayçiçek üretimiyle artık 'küçük Trakya' olarak ifade edildiğini bildirdi.

Eskil'in, Tuz Gölü Havzası'nda gölün güneyinde bulunduğunu ve hava koşullarının etkisiyle kaliteli ürün aldıklarını belirten Alçay, şöyle devam etti:

''Eskil'de üretilen ayçiçeğinin kalitesi, verimi ve getirisi Trakya bölgesinden daha yüksek. Hem Trakya'dan hem de Adana'dan kalite, verim ve getiri noktasında daha iyiyiz. Eskil'de bir dekarlık alandan 400 kilogram net ayçiçek verimi elde ediyoruz. Bunda bölgenin iklim koşulları da etkili. Tuz Gölü Havzası'nda gece gündüz arasındaki sıcaklık farkı pancarda şeker oranını arttırırken, ayçiçeğinde de yağ oranını yükseltiyor. Ürettiğimiz ayçiçeğinin yağ oranı da yüzde 48'e kadar yükseliyor.''

Alçay, Eskil'e açılan ilk yağ fabrikasının ardından yeni bir fabrika daha açıldığını ifade ederek, ''Yağ fabrikaları sayesinde çiftçimiz ürününü kolaylıkla pazarlayabiliyor. İlçede iki fabrikaya sahibiz. Yeni açılan fabrikamız bu yıl üretime geçiyor. Eskil, önümüzdeki yıllarda ayçiçek üretimiyle Türkiye'de söz sahibi olacak'' diye konuştu.

BİZE ULAŞIN