Gazete ilanı ile davalı arıyorlar

Karaman'ın Ermenek ilçesinde açılan bir kamulaştırma davasının sonuçlanabilmesi için davalı konumdaki 168 kişi ve varislere ulaşabilmek amacıyla Ermenek Asliye Hukuk Mahkemesi'nce ulusal gazeteye 2.5 sayfa ilan verdi.

Ermenek'te yapımı devam eden Hidroelektrik Santrali Baraj Gölü'nün altında kalan köylülere ait arazilerin kamulaştırma işlemlerinin tamamlanabilmesi için Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından Ermenek Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açıldı. Mahkeme, davaya muhatap 168 kişi ve varislerine ulaşabilmek amacıyla ulusal yayın yapan bir gazeteye 2.5 sayfa ilan verdi.

Gazetede yayınlanan ilan metninde, söz konusu kişilerin isimleri ile sahip oldukları taşınmazların ada ve parsel numaraları yer alırken, kamulaştırma bedelinin tespiti ve tescili için idare tarafından mahkemeye dava açıldığı ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

''4650 sayılı yasanın 7. maddesi ile değişik 2942 sayılı kamulaştırma yasasının 10. maddesinin 4. bendi uyarınca 30 günlük yasal sürede kamulaştırma işlemine karşı idari yargıda ve maddi hatalara karşı adli yargıda iptal ve düzeltme davası açmanız halinde dava açtığınız ve yürütmenin durdurulması kararı aldığınızı belgelendirmediğiniz takdirde kamulaştırma işlemi kesinleşecek ve mahkememizce tespit edilecek kamulaştırma bedeli üzerinden taşınmazın kamulaştırma yapan idare adına tescil edileceği, kamulaştırma bedelinin adınıza bankaya yatacağı, konuya ve taşınmaz malın değerine ilişkin tüm savunma ve delillerinizi iş bu ilan tarihinden itibaren 10 gün içerisinde mahkememize yazılı olarak bildirmeniz ilan olunur.''

KAMULAŞTIRMA ÇALIŞMALARI ÇİFTÇİYİ ZOR DURUMDA BIRAKIYOR

İlçeye bağlı Çavuş köyü Muhtarı Hasan Altunay, köylerinin ve tarım arazilerinin Ermenek HES Baraj Gölü altında kaldığını söyledi.

Köylerinin ilçenin en verimli tarım arazilerine sahip olduğunu ve kendilerinin de çiftçilikle geçindiklerini ifade eden Altunay, şunları kaydetti:

''Ermenek'in sebze ve meyve ihtiyacı tamamen Çavuş köyünden karşılanırdı. Köylümüz çiftçilikten başka bir iş bilmez. 2005 yılında kamulaştırma çalışmaları başladığında bize çok komik paralar teklif ettiler. DSİ'nin bize teklif ettiği paraları bizler 2-3 senede o topraklardan kazanıyorduk. Biz itiraz ettik mahkemeye verdik. DSİ de bizleri mahkemeye verdi. Bu dava sürüp geliyor. Bizler avukat tuttuk. Avukat davamızı takip ediyor. Bize önceden de tebligatlar yapıldı. Gerekli itirazlarımızı yaptık. Şimdi araziler su altında. Birçok kişi başka şehirlere göç etmek zorunda kaldı. Zaten ilçede aynı şartları taşıyan toprakları para ile bulup satın almak da mümkün değil.''

BİZE ULAŞIN