TUS ve yeni KPSS sınavları tehlikede

KPSS soruşturması kapsamında ÖSYM'de soru bankalarının olduğu arşive el konulması üzerine, Tıpta Uzmanlık Eğitim Giriş Sınavı (TUS) ve KPSS ortaöğretim sınavının yetişmeme riski ortaya çıktı

Cuma 03.09.2010
ABONE OL
Yüz binlerce adayın girdiği KPSS'deki kopya skandalı öğretmenlerden sonra doktorları da etkileyecek. Savcılığın arşivine el koyduğu ÖSYM, Soru Hazırlama Merkezi'nin yetkileri de alındı. KPSS'de kopya çekildiği iddiaları ile Devlet Denetleme Kurumu, YÖK, Cumhuriyet Savcılığı tarafından üç koldan mercek altına alınan ÖSYM'de sistem kilitlendi. Soruların yer aldığı 6 bilgisayarın disklerinin kopyasını alan savcılık soru ve cevapların bulunduğu arşiv kasasına da el koydu. YÖK Denetleme Kurulu'nun yaptığı denetimlerde, Soru Hazırlama Merkezi'nin de kontrolü d e ğ i ş t i r i l e n ÖSYM, Soru Komisyonu üyelerinin yetkilerinin de ellerinden alınmasıyla pasif bir duruma getirildi. Savcılığın yaptığı incelemeler sonucunda ÖSYM'de sistemin tamamen durması, bu ay içinde yapılacak sınavların durumunu da tehlikeye soktu. 18-19 Eylül'de yapılacak TUS ile 26 Eylül'de yapılacak KPSS ortaöğretim- ön lisans sınavı da riske girdi. Sınavların ertelenmemesi için yeni formüller üzerinde çalışıldığı öğrenildi.

MEMUR ALIMLARI DA DURDU

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, KPSS'de yaşanan kopya iddiaları nedeniyle memur alımlarının da durdurulduğunu açıkladı. Yazıcı, "Sonucu merakla bekliyoruz, öğretmen atamaları gibi memur atamalarında da beklemedeyiz" dedi. Bu arada KPSS soruşturması nedeniyle öğretmen atamalarını erteleyen Milli Eğitim Bakanlığı'nın, soruşturmaların uzaması halinde oluşacak öğretmen açığını ücretli öğretmenlik uygulamasıyla gidermeyi planladığı öğrenildi.