'İkinci deve skandalı' son anda engellendi

Beylikdüzü'nde balık yasağının bitişi 'Deve yüküyle balık tutalım' sloganıyla kutlandı. Açılış töreninde iki deve kurban edilmek istendi. Daha önce THY apronunda yaşanan skandala belediye başkanı engel oldu

Cumartesi 04.09.2010
ABONE OL
Balık sezonunun bu yılki açılışı az kalsın ikinci bir 'deve skandalı'na sahne oluyordu. Daha önce apronda deve kesme adeti bu kez Gürpınar Sahili'ne taşınmıştı ki, kurban edilmek üzere gelen iki deve son anda azat edildi. Beylikdüzü'nde 31 Ağustos gecesi saatler 00.00'ı gösterdiğinde sona eren balık yasağı için Gürpınar Sahili'nde bin tören organize edildi. Yeni sezonun sloganı ise "Deve yüküyle balık tutalım" olarak belirlendi. Törene Beylikdüzü Kaymakamı Yusuf Odabaş, Belediye Başkanı Yusuf Uzun ve Müftü Süleyman Küçük, balıkçılar, vatandaşlar ve kasaplar (!) katıldı. Ellerinde keskin bıçaklarıyla bekleyen kasapları gören vatandaşların şaşkın bakışları arasında tören alanına gelin gibi süslenmiş iki deve geldi.

ÖRNEĞİ VAR
Kaymakam ve belediye başkanı konuşmalarını yaptıktan sonra müftü dua okumaya başladı. Dualar okunurken develer yere yatırıldı. Kasaplar "Bismillah" diyerek keskin bıçaklarını tam develerin boğazına dayamışken, Belediye Başkanı Uzun 2006'da Atatürk Havalimanı apronunda yapılan deve kesme skandalını hatırlamış olacak ki, develerin kesimini engelledi. Böylece ikinci bir deve skandalının önüne geçilmiş oldu.

İADE EDİLDİLER
Beylikdüzü'ndeki deniz canlıları müzesinin kurucusu Kenan Balcı'nın organize ettiği tören böylece geçmiş yıllardaki gibi tamamlandı. Balcı, av sezonunun başlamasını kutlamak için yaptıkları hazırlıkları anlatırken " Tanesi 7 bin TL'den üç deve satın aldık. Develeri bir gelin gibi özenle süsledik. Farklı bir etkinlik, farklı bir av sezonu başlangıcı olsun istedik. Develerin sezon açılışında kesimi için özel kasaplar getirttik. İlçe protokolü de vardı. Ancak son anda belediye başkanımız kesim işlemini durdurdu. Biz de develeri sahibine iade ettik" dedi.