'Dağ Keçisi'nin ölüm tırmanışı

Kinidos Antik Kenti tepelerinde gezerken kaybolan Alman dağcının cesedi 3 gün sonra bulundu

Çarşamba 08.09.2010
Son Güncelleme: Çarşamba 08.09.2010
ABONE OL
Datça Kinidos Antik Kenti tepelerinde turistik gezi yaparken 3 gün önce kaybolan Alman Doktor Peter Matthiah Kraagh; jandarma timleri, AKUT ve köylülerin yaptığı aralıksız çalışma sonunda ölü olarak bulundu. İlerlemiş yaşına rağmen, on yıllardır yaptığı dağcılığa devam ettiği için "Berg Ziege" (Dağ Keçisi) diye anılan Doktor Kraagh'ın birlikte tekne turuna çıktığı 3 yakın arkadaşı olay karşısında şoke oldu. Karadan denizden ve havadan sürdürülen 3 günlük çalışma sonucu cesedi bulunan doktorun ölümü şüpheli görüldü. Datça Cumhuriyet Başsavcısı'nın talimatı üzerine antik kent gezi alanı derhal ziyarete kapatıldı, bölgeye intikal eden jandarma olay yeri inceleme ekipleri titiz bir çalışma başlattı.

ŞÜPHELİ ÖLÜM KAYDI YAPILDI

Cesedin bulunduğu alana görevliler haricinde kimse yaklaştırılmadı. Nöbetçi savcının gelip tahkikatı yapmasından sonra Alman doktorun cansız bedeni, şüpheli ölüm kaydıyla İzmir Adi Tıp Kurumu'na gönderildi. Edinilen bilgiye göre, 4 Alman turist 3 gün önce Fethiye'den Meltem adlı bir tur teknesini kiralayarak Datça'da bulunan Knidos Antik Kenti'ni ziyarete geldi. Bir süre kıyıdaki tek tesis olan Afrodit Restoran'da dinlenip yemek yiyen dörtlü daha sonra kentin eşsiz güzellikteki amfitiyatrosunu ve eski şehir kalıntılarını gezdi. Daha sonra sarp tepelere tırmanan guruptan H. Dushl, G.Sarow ve G. Paul yorulduğu için geri dönmek istedi . Ancak usta bir dağcı olan Doktor Peter Matthiah Kraagh, "Ben alışkınım. Daha yukarılara çıkıp fotoğraf çekeceğim" diyerek bölgede kaldı. Saatler geçip hava kararmasına rağmen Kraagh geri dönmeyince telaşlanan arkadaşları restoranın yakınında bulunan jandarmaya haber verdi.

JANDARMA TİMLERİ VE AKUT

Alman turist Peter Matthiah Kraagh'ın bulunması için Muğla'dan Datça'ya 30 kişilik jandarma komando timi sevk edildi. Helikopterle havadan arama çalışmaları yapılırken, kızlı erkekli Datça AKUT ekibi de bölgeye geldi. Köylüler ve AKUT ekibi Kraagh'ın cesedini Knidos Antik Kenti yakınlarında çalılıkların arasında buldu. Arkadaşları acı haberi alınca büyük bir üzüntü yaşarken AKUT ekibinde arama çalışmalarına katılan genç kızlardan birinin fenalaşıp ağladığı görüldü.