10 bin öğrenciyi ve engelliyi gülümsetti

Diş hekimi Prof. Ertuğrul Sabah, 27 yılda 56 bin kilometre yol katetti, 10 bin engelli çocuk ve yoksul öğrenciye şifa verdi

Salı 28.09.2010
ABONE OL
Ege Üniversitesi'nde görev yapan Prof. Dr. Ertuğrul Sabah, hayatını zihinsel engellilere ve yatılı ilköğretim bölge okullarında öğrenim gören yoksul öğrencilere adadı. 1983'ten bu yana ekibiyle birlikte 56 bin kilometre yol kat eden Prof. Sabah, şu ana kadar 10 binden fazla zihinsel engelli ile öğrencinin diş tedavisini yaptı. Prof. Dr. Ertuğrul Sabah, doktora eğitimi için gittiği Almanya'dan 1983'te Türkiye'ye dönerek, Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'nde görev yapmaya başladı. Zihinsel engellilerle tanışması da bu döneme denk geldi. Gönüllü olarak dağ köylerindeki zihinsel engellilerin diş tedavilerini yaptı. İzmir'de, engelli eğitim merkezlerindeki öğrencilerin de dişlerini ücretsiz tedavi etti. Prof. Sabah, 2001'de arkadaşlarıyla birlikte Ege Ağız Diş Sağlığı ve Diş Hekimleri Derneği'ni kurdu. Gönüllü çalışmalarını dernek çatısı altında sürdüren Prof. Dr. Sabah, Ege Üniversitesi Rektörlüğü ve Diş Hekimliği Fakültesi Dekanlığı'ndan büyük destek gördü. Rektörlük tarafından sağlanan otobüsle hafta sonları dağ köylerindeki zihinsel engellilere ulaşan Ertuğrul Sabah, çok sayıda yatılı ilköğretim bölge okulunda da diş tedavisi gerçekleştirdi.

18-20 KİŞİLİK BİR EKİP

Portatif dişçi koltuğu ile diğer malzemeleri bavullara koyarak dağ köylerini gezdiklerini anlatan Ertuğrul Sabah, ekibi ve çalışmaları hakkında şunları anlattı: "Doktor, stajyer diş hekimi, hemşire ve teknisyenlerden oluşan 18-20 kişilik bir ekibimiz var. Çalışmalarımızı öğrenip bizi davet edenleri sıraya koyuyoruz. Bugüne kadar Ege illeri ve dağ köyleri haricinde Hakkâri, Batman, Trabzon, Gümüşhane, Niğde, Antalya, Adana ve Eskişehir'e giderek engelli çocuklar ve yatılı ilköğretim bölge okulu öğrencilerinin dişlerini tedavi ettik. Çalışmalar sırasında 56 bin kilometre yol kat ettik, 10 bine yakın engelli ve öğrencinin tedavisini de yaptık. Genel olarak bizi davet eden kurumlar misafir ediyor. Ama devlet misafirhanelerinde, köy konaklarında, hatta köy evlerinde konakladığımız da oluyor zaman zaman."

STAJYERLER DE VAR

Fakültede öğrenim gören 893 stajyer diş hekiminin, çalışmalara gönüllü olarak katıldığını ve engellilerin tedavisinde tecrübe edindiğini belirten Prof. Sabah, "Bundan sonraki süreçte çoğu evlerinde zincire bağlı olarak gizli tutulan engellilerin diş tedavisini gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Avrupa ülkelerinde, bu tür engellilerin diş tedavisi için geliştirilmiş, şarj edilebilen tüm malzemelerin üzerinde bulunduğu bir yelek kullanılıyor. Değeri 60 bin Euro... Bu yeleği alabilirsek evlerinde hapis durumdaki engellilere de ulaşabileceğiz. Diş doktoruna ulaşamayan engellinin yüzündeki gülümseme ve minnettarlık ifadesi, her şeye bedel" diye konuşuyor. Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Ana Bilim Dalı Başkanlığı görevini yürüten Prof. Dr. Ertuğrul Sabah, İzmir Kalkınma Ajansı'nın maddi desteğiyle derneğe bir otobüs satın alındığını ve bu otobüsün, seyyar diş laboratuvarına dönüştürüldüğünü de söylüyor. Hafta sonu köyleri gezen Sabah, hafta içi de İzmir İş Eğitim Merkezi, Karşıyaka İş Okulu ve İzmir Valiliği Engelliler Merkezi'nde kurduğu polikliniklerde engelli gençlerin diş tedavisini üstleniyor.