Meteoroloji'den soğuk uyarısı

Hafta içinde güney rüzgarlarının etkisiyle yeniden yükselecek hava sıcaklarının haftanın son gününden itibaren yerini soğuk havaya bırakması bekleniyor.

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazartesi 06.12.2010 09:37 ABONE OL
Yapılan son değerlendirmelere göre; Batı ve Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu Akdeniz (Adana, Mersin, Osmaniye, Hatay) ile Sakarya, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis ve Mardin çevrelerinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak şeklinde görülecek yağışların, ilk saatlerde Bolu, Kastamonu ve Karabük'ün yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görüleceği bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI: Karadeniz, İç Anadolu ve Doğu Akdeniz'de 6 ila 10, Batı Akdeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da 2 ila 4 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

RÜZGAR: Kuzey, iç ve batı kesimlerde kuzey ve kuzeydoğu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu ile zamanla yurdun kuzeybatı kesimlerinde güney ve doğu yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, ilk saatlerde Güney Ege kıyıları ile Antalya Körfezi'nde kuzeybatı (Karayel) yönlerden yer yer kuvvetli (30-50 km/saat) olarak esecek.

UYARILAR

SICAKLIK DÜŞÜŞÜ UYARISI:
Karadeniz, İç Anadolu ve Doğu Akdeniz'de hissedilir derecede sıcaklık düşüşü (6 ila 10 derece) beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olunması (soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyon) gerekmektedir.

SİS VE DON HADİSESİ UYARISI: İç Anadolu'nun kuzeydoğusu ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde sabah saatlerinde sis, Doğu Anadolu'nun kuzeyinde sabah ve gece saatlerinde yer yer don hadisesi görüleceğinden, oluşabilecek olumsuz şartlara (görüş mesafesinde azalma, ulaşımda aksama vb.) karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA:
Parçalı bulutlu, ilk saatlerde Sakarya çevreleri yağmurlu geçecek.

EGE: Az bulutlu geçecek. Rüzgar, Güney Ege kıyılarında kuzey ve kuzeybatı (Karayel) yönlerden yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/saat) esecek.

AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Doğu Akdeniz (Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay) sağanak ve yer yer gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek. Rüzgar; ilk saatlerde Antalya Körfezi'nde kuzey ve kuzeybatı yönlerden yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/saat) esecek.

İÇ ANADOLU: Parçalı bulutlu geçecek. Bölgenin kuzeydoğusunda sabah saatlerinde yer yer sis görülecek.

BATI KARADENİZ: Çok bulutlu, ilk saatlerde hafif olmak üzere yağışlı geçecek. Yağışlar yağmur, Bolu, Karabük ve Kastamonu'nun yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, kıyı kesimleri ile Amasya ve Tokat çevreleri yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.

DOĞU ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu geçecek. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin kuzeyinde yer yer sis ve don hadisesi görülecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin çevreleri sağanak yağışlı geçecek.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...BUGÜN NELER OLDU