'Sonuna kadar savaşacağım'

Kızının ölümünü kabul edemediğini söyleyen gözü yaşlı anne, "Yerde yatmış halini gördüm. Kolları iki yana ayrılmış uyuyor gibiydi. Gerçeklerin ortaya çıkması için sonuna dek savaşacağım. Gerekirse AİHM'ye kadar giderim" dedi

Cumartesi 11.12.2010
Son Güncelleme: Cumartesi 11.12.2010
ABONE OL
Gümüşsuyu'ndaki bir apartman boşluğunda cesedi bulunan Nazlı Sinem Erköseoğlu'nun ölümünün üzerinden yaklaşık 3 ay geçti. Ancak olayın "İntihar mı? Cinayet mi?" olduğu hala netlik kazanmadı. Bugüne kadar medyadan uzak duran genç kızın annesi Ferah Kural ise "prensesim" dediği Sinem'in ardından evininin kapılarını ilk kez SABAH'a açtı, "Katlanılması çok zor. Bedenim nasıl taşıyacak bilmiyorum" dediği acısını, kızına duyduğu özlemi ve olayla ilgili şüphelerini SABAH'la paylaştı. Kural, ablasının ölümünden sonra, Bahçeşehir Üniversitesi'ndeki kaydını donduran küçük kızı Evin için güçlü olmaya, ayakta durmaya çalışıyor. Sinem'in mavilerle bezediği küçücük odası, annenin sığınma odası olmuş. Okuduğu son kitap yatağının başucunda duruyor. Geceliği ise hala yastığının altında. Duvarda asılı duran, çerçevelettiği şiiri gösteriyor. "Onun için yazmıştım" derken gözyaşlarını tutamıyor.

ONURUNU KURTARMAK İSTİYORUM

Ferah Kural, kızının ölümünü kabullenemediğini söylüyor. "Her gece rüyamda görüyorum" diye anlatmaya başlıyor: "Hayatta iki kızımdan başka hiçbir şeyim yoktu. İkisi de pırlanta gibiydi. Onlara yemekler hazırlayan, arkadaş gruplarını ağırlayan mutlu bir anneydim. Üçümüz arkadaş gibiydik ve birbirimize sarılarak ayakta kaldık. 'Babaları evleniyor' diye zaman zaman sıkıntı yaşıyorduk ama normal tepkilerdi onlar. İntihar edeceğini düşünmüyorum. O herkese saygılı davranan, eğitimli, Boston Üniversitesi'nde bir ana dal, iki yan dal yapmış değerli bir bireydi."

ATLADIĞINA DAİR İZ YOK

Kural, "Keşke kaza olsaydı ama kızımın atıldığına inanıyorum" diyor ve devam ediyor: "Pencerenin kenarında, camlarda, pervazda en ufak bir diz, bacak, ayak, el izi yok. Sinem uçarak aşağıya düştü öyle mi! Hiç gerçekçi değil. Kızımın yerde yatmış halini gördüm. Kolları iki yana ayrılmış uyuyor gibiydi. Gerçeklerin ortaya çıkması için sonuna kadar savaşacağım. Gerekirse Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne kadar giderim. Bir anne olarak kızımın o gece ne yaşadığı bilmek istiyorum."

ÖLDÜĞÜ SAAT HÂLÂ BELİRSİZ
"Kafamda yüzlerce şüphe dolaşıyor. Türkiye'de kimi kime şikâyet edeceksin. Hâlâ öldüğü saat belirlenemedi. Hep o anı düşünüyorum. 'Çok acı çekmemiştir, çektirmemişlerdir' diye düşünüyorum. Ruhu güzel yerlerdedir umarım."

CAN'I ARAYIP, SORDUM

Kural, kızının cep telefonundan Can Paksoy'un numarasını bulup aradığını söylüyor: "Sinem'in annesi olduğumu söyleyip medeni şekilde 'Bak evladım, o gece ne oldu anlat bana' dedim. Sesi titredi, 'Sizi iki dakika sonra arayayım' dedi. O günden sonra ne telefonlarıma cevap verdi, ne attığım mesajları yanıtladı. Savcı adam öldürmekten dava açtı ama onlar özgürce dolaşıyor."

'CİNSEL İLİŞKİ İDDİALARI DOĞRU DEĞİL'
Kızının özel hayatının sürekli kurcalandığını, Can ve Emre Paksoy'un ise gizlendiğini söyleyen Ferah Kural, "Cinsel ilişkiye girdiğine dair iddialar dolaşıyor ama raporlar bu bilgiyi doğrulamıyor. Özellikle elbisesinin üzerinde Paksoylar'a ait DNA bulguları ortaya çıktı. Ama bu cinsel ilişki anlamına gelmiyor. İlişkiye girmeleri de normal ama bu kadar deşifre etmek insanlık dışı. Medyayı duyarlı olmaya davet ediyorum" ifadesini kullandı.

https://www.sabah.com.tr