Kentin taşı toprağı eylem

Ne soğuk hava, ne de şiddetli fırtına durdurabildi onları... Beyazıt, Taksim, Mecidiyeköy'de pek çok farklı grup, öfkelerini, tepkilerini, isteklerini duyurmak için sokaklardaydı

Pazartesi 13.12.2010
ABONE OL
İs tan bullular demokratik tepkilerini dün sokaklara çıkarak, meydanlarda toplanıp eylemler yaparak gösterdi. Kimi hayvan hakları için kilometrelerce yürüdü, kimi çevrenin ve tarihin korunması için slogan attı.
YUMURTA KAFADA DEĞİL TAVADA GÜZEL EYLEMİ: Uluslararası Genç İdealistler Hareketi üyesi bir grup, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'ndeki protestoda yumurta atılmasını, Beyazıt Meydanı'nda sucuklu yumurta pişirerek protesto etti. "Yumurta Kafada Değil Tavada Güzel Şenliği" adını verdikleri etkinlik kapsamında Beyazıt Meydanı'na masa kuran gençler, piknik tüpleri üzerinde pişirdikleri sucuklu yumurtaları yedi. Grup üyeleri, öğrenciler için "kutsal yiyecek" olan yumurtanın siyasi malzeme değil, omlet malzemesi olarak kalmasını istediklerini söyledi.
HEPİMİZ HAYVANIZ EYLEMİ: Taksim Gezi Parkı'nda bir araya gelen yaklaşık 100 kişilik grup hayvana yönelik şiddete karşı eylem yaptı. Eylemciler, yanlarında getirdikleri köpekleriyle birlikte Galatasaray Meydanı'na yürüdü. Gruptakiler 'Hayvana uzanan eller kırılsın', 'Önce hayvan sonra insanız' ve 'Hepimiz hayvanız' şeklinde slogan attı. Yürüyüş sırasında üzerinde 'Hayvan etine, deneye, ava, sirke, kürke, deriye, petshopa, itlafa, hayvan dövüşlerine hayır' yazılı broşür dağıtıldı.
HES EYLEMİ: Çevre ve meslek odaları üyeleri, gündemde olan SİT alanlarına hidroelektrik santrali (HES) yapılmasına olanak tanıyan yasayı Taksim'de düzenledikleri yürüyüşle protesto etti. Yaklaşık 300 kişilik grup, Taksim Tramvay Durağı'nda toplanıp "Allianoi ölümsüz", "Tabiatı bozuk yasaya izin vermeyeceğiz" yazılı dövizler açarak Karaköy'e yürüdü.
ÖTV ZAMMI EYLEMİ: Taksim'de toplanan Tüketici Birliği, Tüketici Örgütleri Federasyonu ve Tüketici Dernekleri Federasyonu üyesi bir grup, akaryakıtta ödenen yüzde 67'lik ÖTV zammını hazırladıkları sembolik kazıkları yakarak protesto etti.
'VALİLİĞİ PROTESTO' EYLEMİ: Devrimci Alevi Komitesi, Maraş katliamının 32. yılında Kahramanmaraş'ta yapmak istenen anma etkinliğine valiliğin izin vermemesini protesto etti. Taksim Tramvay Durağı'nda bir araya gelen göstericiler, "Aleviyiz haklıyız, kazanacağız", "Diri diri yakanlar cezalandırılsın" sloganları attı.
PAZARCILARIN 'YER' EYLEMİ:
Mecidiyeköy'de tezgah açan pazarcı esnafı geçen yıl gönderildikleri Zincirlikuyu Caddesi üzerindeki alanda, sürekli sel baskınlarına uğradıklarını belirterek eski yerlerine dönmek istediklerini söyledi. Dernek başkanları ile Şişli Belediyesi'nin kendilerini kandırdığını ileri süren pazarcılar protesto eylemi gerçekleştirdi. Olayı protesto için halka kasalarla bedava meyve dağıtıldı.

https://www.sabah.com.tr