Ölüm klibi

Lübnanlı yönetmen Yehya Saade klip çekmeye geldiği Alsancak Garı'nda yüksek gerilim hattına tutundu. 25 bin voltluk akıma kapılarak yaşamını yitirdi

  1. Haberler
  2. Yaşam
Pazar 19.12.2010 ABONE OL
Lübnanlı ünlü yönetmen Yehya Saade, klip çekmek için geldiği İzmir'de, 25 bin voltluk elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi. Uluslararası alanda çok sayıda ödülü bulunan Saade, çekim için ilk olarak İstanbul Haydarpaşa Garı'nı seçti. Ekibiyle birlikte İstanbul'a gelen yönetmen, garın 28 Kasım'da çıkan yangında hasar görmesinin ardından yeni mekân arayışına girdi. İzmir'de de tarihi bir tren garı olduğunu öğrenen yönetmen, 3 gün önce 10 kişilik ekibi ve klibini çekeceği Lübnanlı ünlü şarkıcı Maya Diab ile birlikte uçakla İstanbul'dan İzmir'e geldi. Hilton Oteli'ne yerleşen ekip, önceki gün öğle saatlerinde inceleme yapmak için Konak semtindeki tarihi Alsancak Tren Garı'na gitti.

UYARI LEVHASI YOK

Garda incelemeler yapan ekipten kısa süreliğine ayrılan yönetmen Saade, sergilenmek için 3 numaralı peronda duran ve Atatürk'ün de kullandığı vagonun bağlı olduğu tarihi lokomotifin üzerine çıktı. Görevliler tarafından uyarılmasının ardından aşağı inmek isteyen yönetmen, iddiaya göre dengesini kaybedince, refleks olarak üzerinden geçen yüksek gerilim hattının teline tutundu. Ancak talihsiz yönetmen, büyük bir patlamayla birlikte yaklaşık 25 bin voltluk akıma kapıldı. Akımın yere savurduğu Saade, arkadaşları tarafından elbiseleri ve yüzü yanık halde bulundu. Kısa sürede olay yerine gelen sağlık ekipleri, yönetmeni Alsancak Devlet Hastanesi'ne kaldırdı. Ancak doktorların çabası Saade'yi kurtarmaya yetmedi.
Klibin görüntü yönetmeni Yüksel Varol, olayı şöyle anlattı: "Bir gün önce Saade bizi 'Gideceğimiz yerde yüksek gerilim var' diyerek uyarmıştı. Hazırlık yaparken bir anda Saade kayboldu. Sonra bir patlama sesi geldi. Önce bomba patladı sandık. Ardından asistanının çığlığını duyunca hemen o tarafa doğru koştuk. Kendisi aynı zamanda ünlü bir fotoğrafçı ve modacıydı. Ölümü, Arap televizyonlarında da birinci haber olarak verildi." Yehya Saade'nin cesedi, otopsi için Adli Tıp Kurumu'na kaldırılırken, olay sırasında garda bulunan şarkıcı Maya Diab'ın şoka girdiği öğrenildi. Korkunç olayın, garın güvenlik kameraları tarafından da kaydedildiği bildirildi. 33 yaşındaki Saade'nin cenazesi pazartesi günü ülkesine götürülecek. Bu arada olay yerinde sadece lokomotifin ön tarafındaki trafoda küçük bir uyarı yazısı olduğu, ancak trende hiç bir uyarı levhası bulunmadığı görüldü.


BUGÜN NELER OLDU