16 yaşındaki liseli konuştu uyuşturucu çetesi çöktü

Okul önlerinde, kafelerde gençleri uyuşturucu tuzağına düşüren çete, uyuşturucuya alıştırılan liselinin ihbarı üzerine dört ilçede eş zamanlı yapılan baskınlarla yakalandı

  1. Haberler
  2. Yaşam
Cuma 24.12.2010 ABONE OL
İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, Büyükçekmece'de bir lisede öğrenci olan ve çete tarafından bir yıl önce uyuşturucuya alıştırılıp ardından uyuşturucu satması için tehdit edilen 16 yaşındaki M.T.'nin şikâyetiyle teknik takip başlattı. Büyükçekmece, Arnavutköy, Silivri ve Çatalca'daki liselerin önlerinde ve çevrelerindeki kafelerde öğrencilere uyuşturucu hap ve esrar sattığı belirlenen çeteye yönelik teknik takip başlatıldı. 16 yaşındaki liseli genç sayesinde çeteyi takibe alan jandarma ekipleri, başını uyuşturucudan sabıkalı Nabi Çiftçi'nin çektiği 10 kişiyi, eş zamanlı operasyonlarla gözaltına aldı. Zanlıların evlerindeki aramalarda ise uyuşturucu haplar, plaka esrar, kubar esrar, kenevir tohumu, sigaralık esrar, kurusıkıdan bozma tabanca, ruhsatsız av tüfeği, çok sayıda cep telefonu ile çok sayıda sim kart ele geçirildi.

ŞİFRE: LALE DEVRİ ÇOCUKLARI
Çetenin, okul önlerine ve gençlerin uğrak yerlerine gönderdiği elemanları aracılığıyla, liselilere arkadaş gibi yaklaşıp uyuşturucuya alıştırdıkları belirlendi. Çete üyelerinin, teknik takibe takılan konuşmalarında ise uyuşturuculara, "Lale devri çocukları", "Maça gidecek yıldız futbolcu", "Kızarmış vişne", "Mercedes" "Sarı ve pembe sakız", "Kahve", "Çay" gibi isimler verdiği belirlendi. Edinilen bilgiye göre çete üyeleri, uyuşturucuyu müşterilerine telefon şarj cihazı içerisinde götürüyordu. Mahkemeye sevk edilen biri kadın 10 zanlıdan, aralarında Nabi Çiftçi'nin de bulunduğu beş kişi tutuklanıp cezaevine gönderildi.

BUGÜN NELER OLDU