Megakent'in ders kitabı hazır

Üniversitelerde seçmeli ders olarak okutulacak olan, 10 tarihçi tarafından hazırlanan "Şehir ve Kültür: İstanbul" kitabı basına tanıtıldı

  1. Haberler
  2. Yaşam
Çarşamba 29.12.2010 ABONE OL
İstanbul İl kültür ve Turizm Müdürlüğü ile İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı işbirliğiyle hayata geçirilen proje kapsamında 10 tarihçi tarafından farklı konularda hazırlanan ders kitabı bu dersi almak isteyen öğrencilere ücretsiz verilecek. Sütlüce'deki Haliç Kongre Merkezi'ndeki basın toplantısında konuşan İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, üniversite öğrencilerinin dörtte birinin İstanbul'da olmasına rağmen kent hakkında bilgileri olmadığını belirtti. İstanbul'a gelen üniversite öğrencilerinin şehrin kültürel imkanlarından faydalanamadığını kaydeden Bilgili, "Bu ana problemden hareketle, İstanbul'da 4-5 yılını geçirmiş bir öğrenciyi biz şehir kültürü verilmiş, kültürel miras konusunda bilgilendirmiş olarak yetiştirirsek, bunlar da Anadolu'ya dönerlerse bireysel öğrenci bazında kazandırdığımız şehir kültürünü, şehir bilincini bütün Türkiye'ye taşımış olacağız" diye konuştu. Bilgili şöyle devam etti: "Bu kitap üniversitelerde ders olarak okutulacak. YÖK başkanıyla müzakerelerde bulunduk. Bu bir İstanbul projesiydi ama Türkiye projesine dönüşme şansı çok fazla. YÖK Başkanı da "Eğer İstanbul'da başarılı bir örnek ortaya koyabilirseniz, Anadolu'daki üniversitelere tavsiye ederiz" dedi.

İLK DERS İÜ'DE

Eser, Haluk Dursun, İlber Ortaylı, İskender Pala, Murat Belge, Korkut Tuna, Beşir Ayvazoğlu, Artun Ünsal, Hikmet Barutçugil, Ahmet Emre Bilgili ve Sinan Genim'in yazılarından oluşuyor. 10 araştırma ve makalenin yer aldığı 450 sayfalık kitap 15 bin adet basıldı. İstanbul dersi ilk olarak İstanbul Üniversitesi'nde ders olarak okutulmaya başlanacak. 30 Aralık'ta İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Cemal Birsen Salonu'nda verilecek dersi Haluk Dursun anlatacak.

BUGÜN NELER OLDU