'Kazım Ağabey' artık yok

Trabzonspor'a aşkıyla tanınan işadamı Kazım Kapıcıoğlu, yaşamını yitirdi. Bursaspor'un da 'Kazım Ağabeyi' olan Kapıcıoğlu, son günlerinde gönlündeki iki takımın başarılarıyla sevindi

  1. Haberler
  2. Yaşam
Çarşamba 30.12.2010 ABONE OL
Türkiye'nin birçok ilinde organize sanayi bölgesi inşa eden Kapıcıoğlu İnşaat Şirketi'nin sahibi Kazım Kapıcıoğlu, kansere karşı verdiği savaşı, 69 yaşında kaybetti. Kapıcıoğlu, bir Trabzonlu olarak Trabzonspor'dan maddi ve manevi desteğini esirgemiyordu. İnşaat şirketinin Bursa'da olması nedeniyle Trabzonspor'un Bursa'daki maçlarında takımın bütün masrafını üstleniyordu. Trabzonsporlular tarafından da "Kazım Ağabey" diye çağrılıyordu. Aynı zamanda Bursaspor'un da ağabeyiydi. Gönlüne iki takımın da sevgisini sığdırmayı başarmıştı. Hastalığıyla savaştığı günlerde onu en çok, gönlündeki takımların ligin birinci ve ikinci sırasını paylaşması sevindirdi. Kazım Kapıcıoğlu, 1941'de, Trabzon'un Of ilçesine bağlı Söğütlü köyünde doğdu. Gençlik yıllarında, ağabeylerinin yanında inşaatçılığa başladı. 1976'da Kapıcıoğlu İnşaat Şirketi'nin başına geçti. Mustafa Kemal Paşa Küçük Sanayi Sitesi ve Orman İşletmesine ait köy yollarının ardından, o dönemde emsallerinin en büyüğü olan Bursa Küçük Sanayi Sitesi'ni inşa etti.

ÜÇ YIL SAVAŞTI AMA...
Bursa'dan Kırklareli'ye, Kastamonu'dan Hayrabolu'ya, Çanakkale'den Nevşehir'e birçok organize sanayi sitesi kurdu. Sosyal hayatın içinde olmayı seven Kazım Kapıcıoğlu, futbola olan aşkını yaptığı inşaatların şantiyelerine bile taşıdı. İşçiler arasında futbol takımları kurup, karşılaşmalar düzenledi. Koyu bir Trabzonsporlu olmasına rağmen hem Bursaspor ve hem Trabzonspor sevgisini içinde barındırarak, her iki kulübe de maddi ve manevi destek sağladı. Uzun yıllar Trabzonspor'a yöneticilik yaptı. Gönlündeki takımlardan Trabzonspor'un Spor Toto Süper Lig'de birinci, Bursaspor'un ise ikinci sırada yer almasından gurur duydu. Üç yıl önce yumuşak doku kanserine yakalanan Kapıcıoğlu, tedavisi için Amerika'ya gitti. Ancak, kanser hücreleri tam 'yok oldu' derken nüksetti. Ve "Kazım Ağabey", 27 Aralık'ta kansere karşı verdiği mücadeleyi kaybetti. Kapıcıoğlu, önceki gün Bursa Dik Kaldırım Mihraplı Camisi'nde kılınan öğlen namazından sonra Hamitler Aile Mezarlığı'nda defnedildi.

61 NUMARALI FORMASIYLA...
Trabzonspor Genel Sekreteri Hasan Yener, iki yıl önce Bursa'da ziyaret ettiği Kazım Kapıcıoğlu'na Trabzon'un plaka numarası olan 61 yazılı forma vermişti.

BUGÜN NELER OLDU