Noel mumunu beraber yaktılar

Noel coşkusu, Türkiye'nin farklı noktalarında yaşandı. Bu heyecanın adreslerinden biri de İstanbul Beyoğlu'ndaki Sent Antuan Kilisesi oldu. Vatandaşlar, öğleden sonra kiliseye gelmeye başladı. Görevliler, sakız çiğneyen veya içeri şapka ya da bereyle girenleri uyarırken kilisede 1 liradan satılan mumlar adeta kapışıldı. İçinde kum ve su bulunan haznelerde mum yakmak isteyenler uzun kuyruklar oluşturdu. Çok sayıda sivil polis, kilise etrafında görevlendirildi. Birçok vatandaş ise kilise önünde ışıklarla süslenen dev çam ağacının önünde fotoğraf çektirdi.

YARISI MÜSLÜMAN

Saat 21.00'de başlayan ayine Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmed Misbah Demircan ile şarkıcı, yönetmen ve oyuncu Mahsun Kırmızıgül de katıldı. İlahilere çoğunluk eşlik ederken, ismini vermek istemeyen Türk bir Katolik, "Noel'in özü olan hoşgörünün" altını şu sözlerle çiziyordu: "Bugün sadece bir azınlığın bayramı değil, Müslümanların da çok saygı gösterdiği bir gün. Kiliseye gelenlere bir baksanıza. Neredeyse yarısı Müslüman."

'AMİN' SESLERİ...
Kutlamaya gelen Müslümanlardan Çiçek Boyacı da duygularını, "Ben Müslümanım ama burası da Allah'ın evi. Ne fark eder, önemli olan dua etmek değil mi?" sözleriye dile getirdi. Katolik din adamlarının, "Bütün halkların paylaşması gereken bir gece. İsa'nın doğuşunu kutluyoruz. Hepimize müjdeler olsun" sözlerinin ardından kilisede "Amin" ve "Amen" sesleri bir arada yankılanıyordu. Bu arada Fener Rum Patrikhanesi'nde de Patrik Bartholomeos'un yönettiği Noel ayini yapıldı.

BUGÜN NELER OLDU