Aile hâkimine tacizden ceza

İstanbul'da, boşanma davasına baktığı 28 yaşındaki kadını taciz ettiği iddiasıyla yargılanan hâkim A.H.S.'ye 75 gün adli para cezası verildi

Bakırköy Aile Mahkemesi hâkimi A.H.S.'nin, boşanma davasına baktığı 28 yaşındaki Burcu A.Z.'yi akşam saatlerinde arayıp "Bakışlarınızdan çok etkilendim" diyerek taciz ettiği iddiasıyla yargılandığı dava karara bağlandı. Sanık hâkim A.H.S.'nin avukatı mahkeme heyetine "Sizin de başınıza gelebilirdi" diyerek beraat istedi. Heyet, taciz suçunu işlediğine dair tam bir vicdani kanaate vardıklarını belirterek A.H.S.'yi cezanın alt sınırı olan 75 gün adli para cezası karşılığı bin 500 lira ödemeye mahkûm etti.


1500 LİRAYA ÇEVRİLDİ
İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına A.H.S. ve Burcu A.Z. gelmedi. Sanık avukatı Ahmet Cengiz Biran, sanık hâkimin hukuk fakültesinden 35 yıllık arkadaşı olduğunu belirterek, "Atılı suç sizlerin de başınıza gelebilir" dedi. Aramanın A.H.S. tarafından yapılmadığını iddia eden Biran, sarf edildiği öne sürülen sözlerin TCK'nın 105'inci maddesinde belirtilen cinsel taciz kapsamına girmediğini söyledi. Mahkeme heyeti, kararında A.H.S.'nin boşanma davası duruşmasına girdiği Burcu A.Z.'yi, akşam saat 19.45 sıralarında kullanmakta olduğu cep telefonundan aramakla ve "Bugünkü duruşmada bakışlarınızdan çok etkilendim. Mümkünse görüşmek isterim" diyerek taciz etmekle suçlandığını belirtti. Dosyadaki tüm delillere göre olayın böyle olduğuna dair tam bir vicdani kanaatin oluştuğunu ifade eden heyet, sanığın TCK'nın 105'inci maddesi gereğince 90 gün adli para cezası ile cezalandırılmasına, geçmişi gözetilerek bu cezanın 75 gün adli para cezasına indirilmesine karar verdi. Ceza günlüğü 20 liradan bin 500 lira olarak belirlendi.

BUGÜN NELER OLDU