'Yaylayı hep özleyeceğim'

Trabzon'un Tonya ilçesinde yeğeni ölünce yaylaya çıkan Fadime Kayacı "yaşlandım" diyerek geri döndü. 27 yıl sonra gördüklerine şaşıran Fadime Teyze, "Evler tek katlı, arabalar birkaç taneydi. Alışmak zor olacak" dedi

Cuma 30.12.2011
Güncelleme: Cuma 30.12.2011
ABONE OL
Trabzon'un Tonya ilçesinde yaşarken, sara hastası yeğeni yanarak ölünce Karakısrak Yaylası'na çıkan "Robinson Fadime" lakaplı Fadime Kayacı, 27 yıl sonra "Artık yaşlandım" diyerek şehre geri döndü. Şimdi 79 yaşında olan Kayacı, "Yaylaya çıktığımda evler tek katlı, arabalar birkaç taneydi. Alışmam zor olacak" dedi. Fadime Kayacı ile kardeşi 27 yıl önce alışveriş için bakkala gitti. Kayacı'nın evde tek başına kalan 11 yaşındaki sara hastası yeğeni Ali Haydar ise kriz gelince şöminedeki ateşe düşerek yaşamını yitirdi. Eve dönünce yeğeninin yanmış cesediyle karşılaşan Kayacı, şehir hayatını terk ederek ilçe merkezine 35 kilometre uzaklıktaki bin 900 rakımlı Karakısrak Yaylası'na yerleşti. Ahşaptan yapılmış, yaklaşık bir asırlık 2 odalı evde, tamamen ilkel şartlarda yaşamını sürdürmeye başlayan Kayacı, 4 mevsim yaylada kalıyordu. Yılın 6 ayı kar nedeniyle kapalı olan yaylada, tek arkadaşı inekleri ve emektar radyosuydu. Evinde ne elektrik ne su ne de telefon vardı. Geceleri tek ışığı ise gaz lambasıydı.

EN BEĞENİLEN EV KADINI

Vahşi doğanın içinde yaşam mücadelesi veren Kayacı'yı yakınları defalarca yayladan indirmek istedi ama o kabul etmedi. Geçtiğimiz şubat ayında Tonya Belediyesi'nin düzenlediği ve büyük tartışma yaratan "Tonya'nın En'leri" anketinde yılın ev kadını seçildi. Ödül aldığını ancak 5 ay sonra öğrenebildi. Plaketi aldığında bile, "Ben plaketi ne edeyim? Yolumu yapsınlar, elektriğimi, suyumu bağlasınlar bana en büyük ödül o olur" dedi. Geçimini 3 ayda bir devletten aldığı 300 lira yaşlılık aylığı ile ineklerden elde ettiği süt, yağ, peynirden sağlıyordu. Diğer ihtiyaçlarını da yakınları karşılıyordu. Bugüne kadar hiç hasta olmadı ama artık yaşı ilerlemişti ve yaylada tek başına yaşamakta zorlanıyordu. Dönmeye karar verdi. Bunun üzerine geçen hafta Belediye Başkanı Ahmet Kurt tarafından yayladan alınarak Kaleönü mahallesindeki bir eve yerleştirdi.

KALABALIK ŞAŞIRTTI
"Yaşlandım, sağlığım da yerinde değil" diyen Fadime Kayacı, 52 yaşında ayrılıp, 27 yıl sonra 79 yaşında döndüğü Tonya'da şaşkınlığını gizleyemedi. Yüksek binalar, yoğun araç trafiği ve insan kalabalığı onu korkutmuştu. "Yaylaya çıktığımda burada hiçbir şey yoktu. Evler tek katlıydı. Arabalar birkaç taneydi, insan da azdı. Şehre alışmam zor olacak" diyen Kayacı, şöyle devam etti: "Bu yaşıma kadar hep yalnız ama mutlu oldum. O dağları çok özleyeceğim. Karlar eridiğinde yine gideceğim ama kalıcı değil, geçici. Şimdi bu evde yine tek başımayım. Komşularım var, onlar yardım ediyorlar. Okula hiç gitmedim. İmza atmayı bile bilmiyorum." Belediye Başkanı Ahmet Kurt ise Fadime Kayacı'nın bütün ihtiyaçlarını karşıladıklarını belirterek, "O artık bize emanet" dedi.