Evlatlarına can verdiler

7 yıl önce annesinden aldığı böbreği iflas eden Tayfun Aslan'ın imdadına bu kez babası yetişti. İkinci nakil ilkiyle aynı tarih olan 29 Aralık'ta yapıldı 56 yaşındaki Ümmühan Lafçı, oğlu Yalçın'a böbreğiyle hayat verdi. Nakil ameliyatı 29 yaşındaki gencin doğum gününde yapıldı

Cumartesi 31.12.2011
ABONE OL
Antalya'da 31 yaşındaki böbrek hastası Tayfun Aslan, 7 yıl önce annesi 29 Aralık'ta Yeter Aslan'dan böbrek aldı. Annesinden aldığı böbrek iflas edince yine 29 Aralık tarihinde babası Ömer Aslan'dan aldığı böbrekle hayata tutundu. Aynı nakil merkezindeki başka bir operasyonda ise anne Ümmühan Lafcı, doğum gününde oğluna böbreğini verdi.

ÖLÜMLE BURUN BURUNA
Evli ve iki çocuk babası Tayfun Aslan'ın iki böbreği de iltihaplanma nedeniyle iflas etti. Oğlunun böbreksiz yaşayamayacağını öğrenen anne Yeter Aslan, 7 yıl önce oğluna bir böbreğini verdi. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi'nde 29 Aralık 2004'te anneden alınan böbrek oğluna nakledildi. Ölümle burun buruna gelen Tayfun, annesinin böbreği ile yeniden hayata tutundu. Tayfun Aslan'ın annesinden aldığı böbrek geçtiğimiz günlerde iflas etti. Aslan rahatsızlanması üzerine hemen Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne kaldırıldı. Yapılan muayenede doktorlar Tayfun Aslan'a acil böbrek nakli olması gerektiğini bildirdi. Bu sırada kadavradan böbrek arandı. Bulunamayınca baba Ömer Aslan oğluna bir böbreğini vermek istediğini söyledi. Yapılan tetkiklerde böbreğin tam uyumlu olduğu ortaya çıktı. Fakültenin Organ Nakli Merkezi Müdürü Doç. Dr. Ayhan Dinçkan tarafından gerçekleştirilen operasyon ile yine 29 Aralık tarihinde bu kez babası Ömer Aslan'dan alınan böbrek oğul Tayfun Aslan'a nakledildi.

UĞURLU SAYIMIZ 29 OLDU

Sağlığına yeniden kavuşan Tayfun Aslan, "7 yıl önce 29 Aralık'ta annemden aldığım böbrek ile sağlığıma kavuştum. 7 yıl sonra yine 29 Aralık tarihinde bu kez babamdan aldığım böbrek ile hayata tutundum" diye konuştu. Denizcilik Müsteşarlığından emekli baba Ömer Aslan ise "29 Aralık tesadüfen denk geldi. Artık ailemizin uğurlu sayısı 29 oldu"dedi.

BİRBİRİMİZE BAKIP AĞLADIK

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Organ Nakli Merkezi'nde gerçekleştirilen başka bir operasyonla Kütahya'da özel bir şirkette çalışan 26 yaşındaki Yalçın Lafcı'ya doğum günü olan 28 Aralık'ta, annesi 56 yaşındaki Ümmühan Lafcı'dan alınan böbrek nakledildi. İki çocuk annesi Ümmühan Lafcı, oğlu Yalçın Lafcı'ya ikinci kez hayat verdiği için çok mutlu olduğunu belirterek, "Tesadüfen oğlumun doğum gününe denk geldi. Naklin ardından oğlum gözlerini acınca birbirimize bakıp, ağladık" dedi.

https://www.sabah.com.tr