Kumar gladiosuna büyük operasyon

Kumar operasyonunda gözaltına alınan 60 kişi arasında jandarmadan bir yarbay, iki binbaşı, üç assubay, emniyetten 10 polis ve bir de emekli MİT mensubu bulunuyor

İstanbul polisinin sabah erken saatlerde 18 ilçede çok sayıda lüks villaya düzenlediği baskında kumar şebekesi çökertildi. Operasyonda 10 polis, bir yarbay ve 2 binbaşı 3 assubay ve bir emekli MİT mensubu olmak üzete toplam 60 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan çete lideri Mahmut İbrahimiye'nin daha önce Susurluk hükümlüsü Sami Hoştan'la kumarhane ortaklığı yaptığı öne sürüldü. Operasyonun genişleyeceği ve yasadışı kumarhanelerde kumar oynadığı belirlenen birçok ismin ifade vermek üzere emniyete davet edileceği iddia edildi.

POLİS VE JANDARMAYA RÜŞVET
İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri polis ve jandarmaya rüşvet vererek kumarhane açan bir şebekeyle ilgili soruşturma başlattı. Şebekenin liderliğini daha önce eski özel harekatçı Ziya Bandırmalıoğlu'nun adamları ile birlikte gözaltına alınan İran asıllı Mahmut İbrahimiye olduğu belirlendi. Teknik ve fiziki takipte, polis ve jandarma ekiplerinin kumarhanelerden rüşvet aldığı, bunun karşılığında da düzenlenecek baskınları çeteye ilettiği tespit edildi. Jandarma ve polisin kumar ihbarlarını 5-6 gün geciktirdiği bunun karşılığında kumar şebekesinden 45 bin dolar rüşvet aldıkları iddia edildi. Emekli bir MİT mensubunun ise para karşılığında kumar borcu olan isimlerin adres ve telefon bilgilerini çeteye temin ettiği öğrenildi. İstanbul'un kumar baronu olduğu iddia edilen İran asıllı Mahmut İbrahimiye liderliğindeki çetenin yağma, tehdit, şantaj, çek-senet, gasp ve kumara yer sağlamak suçlarını işlediği belirlendi. Çeteye yardımcı olan yarbayın İl Jandarma Alay Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde görev yaptığı, binbaşıların ise daha önce Tuzla ve Beykoz'da görev yaptıkları tespit edildi. Yaklaşık 6 ay süren takibin ardından sabah saatlerinde harekete geçen organize polisi İstanbul'un 18 ayrı ilçesinde çok sayıda adrese eş zamanlı baskın düzenledi. Kumar oynatıldığı iddia edilen lüks villalarında yer aldığı baskında çete lideri Mahmut İbrahimiye başta olmak üzere çoğu polis ve jandarma 60 kişi gözaltına alındı. Adreslerde yapılan aramada 4 ruhsatsız tabanca, çok sayıda tarihi eser, çek-senet ve 200 bin dolar ele geçirildi. Emekli MİT mensubunun evinde yapılan aramada ise bir adet el bombası bulunduğu ortaya çıktı.

BİZE ULAŞIN