Antalya'da organ nakli komşuluğu

Organ naklinin başkenti Antalya'da, nakil sonrası ilk aylarda hastaneye yakın yaşaması gereken hastalar, aynı mahallelere taşınıp "nakil komşuluğu"na imza atıyor. Nakil hastaları, rutin kontrollere de rahatlıkla gidip gelebiliyor

Antalya, organ naklinin başkenti oldu! Türkiye'nin dört bir tarafından Antalya'ya ikinci hayat için gelen aileler, yüzlerinde maskeyle rahat rahat dolaşabildikleri nakil mahallelerinde yaşamlarına devam ediyor. Kentte, Akdeniz Üniversitesi'nin yanı sıra özel hastanelerde gerçekleşen organ nakilleri ile geçen yıl toplam 800 kişi yaşama tutundu. Dünyada en fazla organ nakli yapılan şehir Antalya oldu. Bu tablo beraberinde ilginç bir sonucu da getirdi. Türkiye'nin dört bir yanından Antalya'ya gelen hastalar, tıpkı öğrenciler gibi ev kiralıyor.

YÜRÜYEREK HASTANEYE...

Ameliyata hazırlık için haftalar öncesinden kente gelen hastalar, nakil sonrasında da sağlık durumlarının kontrol altında tutulması için için en az iki ay hastaneye yakın yerde kalmak zorunda. Bu nedenle Diyarbakır'dan İstanbul'a, Tokat'tan Hakkâri'ye kadar birçok farklı ilden, hatta Gürcistan, Azerbaycan gibi ülkelerden gelen hastalar, kentte aylarca konaklıyor. Aileleriyle birlikte ev ya da pansiyon kiralayarak, organ nakli sonrasında başlayacakları ikinci hayatlarının ilk adımlarını yine burada atıyorlar. Akdeniz Üniversitesi yakınlarındaki Kültür mahallesi, tam bir "organ nakli mahallesi" durumunda. Hangi apartmana, hangi eve giderseniz, mutlaka bir "organ nakli kahramanına" rastlayabiliyorsunuz. 16 numaralı Kültür Apartmanı, yanındaki 18 numaralı ve karşısındaki 20 numaralı apartman sakinlerinin kimisi karaciğer, kimisi böbrek nakli olmuş, kimisi de büyük bir heyecanla nakil olacağı günü bekliyor. Bu tatlı heyecan içerisinde belki de yıllarca unutamayacakları "nakil komşulukları" da başlamış. Ayrı illerden, ayrı kültürlerden gelip, kaderleri nakil ameliyatlarında birleşen bu insanlar, sabah kahvelerinde, beş çaylarında birbirlerini ziyaret edip ömür boyu sürecek dostlukların temelini atıyor. Eskişehir'den Özcan Keskin bir aydır bu mahallenin sakini, burada ev tutmuş. Sömestir tatilinde çocukları da yanına gelmiş. Rutin kontrollerine yürüyerek gittiğini söylüyor. Nakil hastalara özel suitler kiralayan Ahmet Kulahan ise, "Öğrenciler için hazırladığımız suitleri şimdi organ nakli için Antalya'ya yerleşen ailelere kiralıyoruz. Eşyalı dairelerin temizliği çok önemli çünkü bu insanlar her tür enfeksiyona açık. En iyi şartlarda yaşamaları için dekore ettik. Bizim suitler dışında apart oteller de var. Ayrıca Belediye'de organ nakli için gelen ailelerin kalması için misafirhane tahsis ediyor" diyor.

'DÜNYANIN DA MERKEZİ'
Geçen yıl Antalya Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde toplam 242 kişiye organ nakli yapıldı. Yedi kişi, yeni bir kalple hayatını sürdürmeye başladı. İlk kez rahim nakli geçen yıl burada gerçekleşti. 204 kişi böbrek, 22 kişi karaciğer nakli oldu ve 8 kişi yeni bir pankreasla yeni hayatına başladı. Akdeniz Üniversitesi'nden Medicalpark Hastanesi'ne transfer olan ekip de dünyada organ nakillerinden sonra sağ kalma rekoru kırdı. 516 kişiye yeni böbrek transferi yapıldı, 35 kişi karaciğer, 14 kişi ise pankreas nakli oldu. Medical Park Antalya Hastane Kompleksi Organ Nakli Bölüm Başkanı Prof. Dr. Demirbaş da "Antalya Türkiye'nin değil, dünyanın en büyük organ nakli merkezi" diyor. Türkiye'de ilk yüz naklini gerçekleştiren plastik cerrah Prof. Dr. Ömer Özkan ise şunları söylüyor: "Herkes yüz naklini zaten Akdeniz Üniversitesi'nden bekliyordu. Üniversitemiz organ naklinde gerçekten çok başarılı. Verici İstanbul ya da Ankara'dan çıksa bile ilk nakil mutlaka Antalya'da olacaktı çünkü ilk izni biz aldık, üniversite olarak çok hazırdık, bu tam bir ekip işi Antalya'da bu konuda çok iyi bir ekip var."

'20 YILLIK ÇABANIN ÜRÜNÜ'
17 yıldır Antalya'da Organ Nakli Koordinatörlüğü yapan Nilgün Keçecioğlu ise Antalya'nın organ naklindeki bu başarısını şöyle açıklıyor: "20 yıldır organ nakli için büyük bir çaba sürüyor Antalya'da. Cami çıkışlarından, gecekondu bölgelerine, köylerden okullara kadar organ naklini anlatıyoruz. Hastaneye de büyük bir güven olunca Antalya ön plana çıkıyor."

ANTALYA'NIN İLKLERİ
Türkiye'de kan uyumsuz ilk çocuk organ nakli yapıldı.
Türkiye'de ilk kez aynı anda 3'lü by-pass ve böbrek nakli yapıldı.
Dünyada ilk defa 54 yaşındaki hastaya aynı anda kalp kapağı ameliyatı ve böbrek nakli yapıldı.
Dünyada ilk defa, kan ve doku grupları birbirine uymayan, Hepatit C hastası bir kişiye böbrek nakli yapıldı.
Türkiye'de ilk defa kan grubu uyumsuz böbrek nakli yapıldı.
En yaşlı alıcıya canlı vericili böbrek nakli yapıldı.
En yaşlı kadavra donörden karaciğer nakli yapıldı.
En genç kadavradan böbrek nakli yapıldı.
18 aylık bebeğe organ nakli yapıldı.
21 aylık bebeğe, 49 yaşındaki babaannesinin böbreği verildi.
İlk çift kol nakli yapıldı.
İlk rahim nakli yapıldı.
Türkiye'nin ilk yüz nakli yapıldı.
Dünyanın ilk üçlü uzuv nakli yapıldı.

BİZE ULAŞIN