Şehirleşmeye 36 yıl arayla uzaydan bakış

NASA'nın 1975'te ve 2011'de çektiği iki görüntü, İstanbul'un 36 yıllık şehirleşme serüvenini ve kaybolan ormanlık alanları belgeliyor

ABD'nin uzay kurumu olan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA), İstanbul'un uzaydan Landsat uydularıyla çekilmiş iki fotoğrafı ortaya çıktı. 36 yıl arayla uzaydan çekilen iki fotoğrafta, ormanlık alanlar kırmızı, hafif ormanlık veya açık alanlar ten rengi, binalar gri, deniz ise siyah olarak renklendirilmiş.

ORMANDAN BETONA

1975'te çekilen fotoğrafta İstanbul'un yerleşiminin hâlâ Haliç etrafında konuşlandığı görülüyor. 2011'de çekilen karede ise şehrin doğu ve batıya doğru kilometrelerce büyüdüğü belgeleniyor. 1973 yılında açılan Boğaz Köprüsü, 1975'teki fotoğrafta fark edilebiliyor. 1988'de açılan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'yle beraber şehirleşme de yayılıyor. 2011'de çekilen fotoğrafta artık iki köprü arasındaki ormanlık arazinin yerini beton binalara bıraktığı görülüyor. Fotoğraflarda şehirleşmenin yollar ve iki köprü inşaatıyla daha büyük bir alana yayıldığı da gözler önüne seriliyor.

DIŞ HABERLER
BİZE ULAŞIN