Ege Denizi'nde 7'nin üstünde deprem olabilir

Geçtiğimiz cuma gününden beri yaşanan 4 sarsıntının faylardaki hareketliliği gösterdiğini belirten uzmanlar, Ege'de 7'nin üstünde deprem görülebileceğini kaydetti

Ege Denizi'nde önceki gece saat 23.03'te 4.1 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Merkez üssü Sakız Adası olan deprem, İzmir ve çevre ilçelerinde de hissedildi. Uzmanlar, geçtiğimiz cuma günü Aydın'da meydana gelen 3 depremin ve son sarsıntının, faylardaki hareketliliğe işaret olduğunu, Ege'de büyüklüğü 7'nin üzerinde deprem üretebilecek mekanizmanın gerildiğini kaydetti.

İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Oğuz Gündoğdu: Marmara'dan batıya 2.5 santimetre bir hareketlilik var. Bu Girit Adası çevresinde 4 santimetreye yaklaşıyor. Geçmişte bu bölge tsunami de üreten büyük depremlere sahne olmuştu. Büyük deprem üretebilecek bir mekanizma var. Küçük depremler yavaş yavaş ortamın gerildiğini gösteriyor. Bu hemen deprem olacak anlamına gelmemeli ama bu bölgede 7'nin üzerinde büyüklükte depremler beklenebilir. Akdeniz'de de buna paralel hareketlenme başladı.

Anadolu Üniversitesi Uydu ve Uzay Bilimleri Araştırma Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Berkan Ecevitoğlu: Üç haftadır Güney Ege ve Akdeniz'deki deprem aktiviteleri önemli miktarda arttı. Girit ve Karpathos Adası kuzeyi, Rodos Adası güneyi ve doğusu, Kaş'ın güneyi ve Kıbrıs'ın güneyinde önemli deprem odakları oluştu. Afrika levhası Ege Denizi ve Anadolu'yu sıkıştırmaktadır. Bu türde deprem fırtınaları devam edecektir. Ama büyüklüğü konusunda bilgi vermek zor.

BİZE ULAŞIN