İtalyan zarafetini, İslam kültürüyle birleştirdi

Türk tasarımcı Erkan Çoruh 'Allah zarafeti sever' adını verdiği yeni koleksiyonuyla İtalya'yı fethetmeye hazırlanıyor. Çoruh, "iki kültürü birleştirdim" diyor

Tasarımlarını moda devi Dolce Gabbana'nın satın aldığı Türk tasarımcı Erkan Çoruh, yeni koleksiyonunda İtalyan zarafetini İslam kültürü ile birleştirdiğini söyledi. Roma Moda Haftası çerçevesinde tasarımlarını seçkin müşterilere tanıtan Türk tasarımcı Erkan Çoruh, SABAH'a konuştu. Moda tasarımlarıyla İtalya'da kendini kabul ettiren Çoruh, yeni koleksiyonunda iki kültürü birleştirmeye çalıştığını anlattı. İstanbul doğumlu modacının koleksiyonları Milano'da Dolce Gabbana Store'un en rağbet ettiği markalardan biri haline geldi. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Akademisi'nden mezun olduktan sonra 2004'te "Yılın Genç Stilisti" ödülünü kazanan, 2005'te de IAF'ın "Uluslararası Tasarımcı" ödülünü alan Erkan Çoruh, Milano'daki Domus Academy'yi bitirdi.

ALLAH ZARAFET SEVER

Milano'da, modacı William Eros Maddaloni ile birlikte bir atölye kuran Çoruh, 2010'da Roma Haute-Cautere ve Vogue İtalya'nın birlikte düzenlediği "Who's On Next" yarışmasını da kazandı. Koleksiyonlarında kültürler arasında hümanizm temasına yer veren Çoruh'un İranlı ses sanatçısı Şirin Neshat'dan etkilenerek hazırladığı "Shirin" adlı koleksiyonun tamamını Dolce Gabbana satın aldı. SABAH'a yeni koleksiyonunu gösteren Erkan Çoruh, moda felsefesini de anlattı: "İtalyan zarafetini, İslam kültürü ile birleştirmeye çalışıyorum. Felsefem politikadan uzak ve asla da siyasileştirilmesini istemiyorum. Mevlana'nın felsefesine çok yakınım. 'Man and Woman of Allah" (Allah'ın Adamları ve Kadınları) koleksiyonumda 'Zarafet Allah'ın hoşuna gider' düşüncesinden yola çıktım." Çoruh, bu noktada namaz kılan kızkardeşi için ilk zarif namaz kıyafeti dikişini de anlattı: "Bir gün namaz kılarken kız kardeşime 'Allah'ın karşısına nasıl çıkıyorsun, Allah zarafet sever' dedim. O da bana bir namaz kıyafeti dikmemi söyledi. Böylece bu zarif ve dünyanın her yerindeki kadınların giyebileceği kıyafetler doğdu."

TÜRKİYE'YE GELECEK

Bir dönem MaxMara ve Patrizia Pepe için de çalışan Çoruh, markasını oluşturmak için çalıştığını ve artık Türkiye'de de moda sektörüne girmeye hazır olduğunu söyledi. Erkan Çoruh şu sıralarda ise hummalı bir biçimde, Milano Moda Haftası ve Roma'da yapılacak defileler için hazırlıklarını sürdürüyor. Çoruh'un "Allah likes Elegance" (Allah zarafeti sever) koleksiyonunda eklektik bir moda anlayışı geçerli. Namaz elbisesi olarak algılanan bir kıyafetin, New York'ta Metropolitan Opera binasında boy göstermesini de bu anlayışın ürünü olarak gösteriyor. Çoruh'un koleksiyonları İtalya'dan sonra en çok Japonya ve Suudi Arabistan'da ilgi görüyor.

BİZE ULAŞIN