Seri cinayetler bağlantılı çıktı

Çınarcık'ta cesetleri bulunan Murat Aktı ve Mehmet Koç'un, bar işletmecisi Cemil Kandemir'in katilleri olduğu ortaya çıktı. Aktı ve Koç'un ise azmettiricileri tehdit ettikleri için öldürüldüğü belirlendi

Bar işletmecisi ve Yalova Belediyespor kaptanı Cemil Kandemir 2009'da öldürüldü. Bir yıl sonra da Murat Aktı ve Mehmet Koç'un beline kadar gömülmüş cesetleri bulundu. Cinayetler arasında bağlantı yokmuş gibi görünüyordu. Ancak polis, öyle olmadığını ortaya çıkardı.

YAN YANA GÖMÜLÜ İKİ CESET
Çınarcık-Armutlu yol yapım çalışmasında görevli işçiler, 2010'un ağustos ayında yan yana gömülü iki ceset buldu. Polis, cesetlerin Aktı ve Koç'a ait olduğunu belirledi. Yalova Asayiş Şube Müdürlüğü Cinayet Büro, soruşturma için özel bir ekip kurdu. Sabıkalı oldukları anlaşılan ikilinin biyografisi araştırıldı. Cezaevindeki bir arkadaşları, Aktı ve Koç'un 2009'da memleketleri Sakarya'dan Yalova'ya gidip bir kişiyi vurduklarını söyledi. Bu kişi, Kio Bar'ın işletmecisi ve Yalova Belediyespor kaptanı Cemil Kandemir'di. Kandemir, jandarma bölgesindeki Teşvikiye sahilinde bir araçtan açılan ateş sonucu hayatını kaybetmişti. Failleri meçhuldü. Polis, aynı dönemde İstanbul'dan bir kişinin çalıntı olan ve olayda kullanılan aracı ikiliye teslim ettiğini saptadı. Aktı ve Koç'un, cinayetin işlendiği bölgedeki telefon kulübesinden evlerine telefon ettiği de belirlendi. İkilinin o bölgede çadır kurup Kandemir'i takip ettiği anlaşıldı. İkilinin Kandemir'i öldürdüğüne kanaat getiren polis, geniş çaplı bir soruşturma başlattı. Telefon görüşmelerini ve hesap dökümlerini inceleyen, tanıkları sorgulayan polis, 6 aylık çalışmanın sonunda ikilinin Kandemir'i öldürmek için tutulduğunu ve "kiralık katil" olduğunu belirledi. İddiaya göre kiralık katilleri azmettirenler Yalova'daki bir eğlence merkezinin işletmecileriydi. Azmettiricilerin Kandemir'in işletmesiyle rekabete dayalı sorunları vardı. Polisin ulaştığı bilgilere göre; kiralık katiller, cinayet sonrasında parayı alamayınca azmettiricileri polise gitmekle tehdit etti. Azmettiriciler de kiralık katilleri öldürdü.

16 ŞÜPHELİDEN 6'SI TUTUKLANDI

Polis, cinayetlerle ilgili Yalova, Kocaeli, Düzce, Bursa ve Sakarya'da eş zamanlı operasyonlar düzenledi ve 16 şüpheliyi gözaltına aldı. Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edilen 16 şüpheliden Kale Bar'ın işletmecileri ve öldürülen Kandemir'in akrabaları olan Ahmet Kandemir ve Veli Kandemir ile cinayetlere karışan Yılmaz Ergöz, Mehmet Fatih Öztürk, Vahdettin Çakır ve Erkan Akar tutuklandı. Mahkeme, 10 şüpheliyi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bıraktı.

BİZE ULAŞIN