AÖS'te 5 yıldızlı otel keyfi

Zeytinburnu'ndaki Atatürk Öğrenci Sitesi yıkılıyor. Yeni inşa edilecek yurt, 3 bin 500 öğrencinin barındığı 5 yıldızlı otel kıvamında olacak

İstanbul'un en büyük öğrenci yurdu olan Zeytinburnu'ndaki Atatürk Öğrenci Sitesi (AÖS) yeni projesiyle modern bir yaşam alanına dönüşecek. İl Özel İdaresi, AÖS'ü yıkıp yeniden yapıyor. İstanbul Sismik Riskin Azaltılması ve Acil Durum Hazırlık Projesi (İSMEP) kapsamında başlatılan proje kapsamında eski 10 yurt bloku ve 1 kütüphane binasının yıkımı büyük ölçüde tamamlandı. Yıkılan binaların yerine 3 adet kız, 2 adet erkek öğrenci bloku yapılacak. Daha önce 3 bin olan öğrenci kapasitesi 3 bin 459'a çıkarılacak. Yurtta 1 kütüphane binası, PTT, ATM merkezleri, yemekhane, kantin, bilgisayar, bilardo, sinema, spor salonları, açık spor sahaları yer alacak. Havuzlu bir meydan yapılacak olan kampusta, yürüyüş parkurları, toplanma ve aktivite amaçlı bir amfi de bulunacak.

ENGELLİLERE ODALAR

Yeni binalarda fiziksel engelli öğrencilere özel odalar da yer alacak. Özürlü bir öğrenci bina içinde sağlanan asansör ve platformlar aracılığıyla tüm binayı rahatlıkla dolaşabilecek. Çalışma masası, tuvalet, banyo ve giysi dolabı gibi imkanları olmayan 4'er kişinin kaldığı 16 metrekarelik odaların yerine ise 5 yıldızlı otel odalarını aratmayan odalar yapılacak. 32 metrekare alana sahip, tuvalet, duş alanı bulunan, öğrencilere bireysel çalışma masası, giysi dolabı gibi imkanlar sağlayan tek kişilik ve 3'er kişilik odalar yer alacak. Odaların tasarımında mini buzdolabından, duvara monte TV'ye kadar her türlü ihtiyaç düşünülerek gerekli altyapı oluşturulacak. Öğrenci odalarına kartlı sistemle giriş yapılabilecek. Yaklaşık 75 milyon TL'ye mal olacak modern projenin 2013 yılında tamamlanması hedefleniyor.
BİZE ULAŞIN