Çok konuşulan evlilik bitiyor

Kayınpederinin aldığı krediyle cinsiyet değiştirip evlenen Öykü Özen, kocasıyla evli olduğunu bile bile ilişkiye girdiğini ileri sürdüğü iki kişiye 50'şer bin liralık tazminat davası açtı

Bursa'da annesi ve kayınpederinin bankadan çektiği krediyle cinsiyet değiştirip, çocukluk aşkıyla evlenen Öykü Özen'e 5 yıllık hayat arkadaşı M.Ö., boşanma davası açtı. Öykü Özen ise fuhuş çetesi kurduğu iddiasıyla birlikte yargılanıp 35'er yıl hapis cezası aldığı kocası M.Ö.'den boşanmayacağını söyledi. Eşinden tazminat ve nafaka talep eden Özen, birçok kadının cesaret edemediği bir şeyi daha yaptı. Ve kendisini aldatan eşi ile evli olduğunu bile bile ilişkiye giren özel güvenlikçi A.Y. ve travesti A.N.K. hakkında da 50'şer bin liralık manevi tazminat davası açarak bir ilke daha imza attı.

'EVLAT EDİNİRDİK'
Eşinin "O transseksüel, aile ve arkadaşlarım arasında bu kimliği sebebiyle rencide oluyorum. Hiçbir zaman çocuk sahibi olamamamız da çabası" şeklindeki dilekçesindeki gerekçelerin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Özen "Sevdiğim adamla, hayallerimin aşkıyla, çocukluk aşkımla evlendim. 10 yıldır da beraber yaşıyoruz. Aynı evi paylaşıyoruz, cinsiyet değişiklik operasyonumu da annem ve kayınpederimin çektiği krediyle Ege Üniversitesi'nde gerçekleşti. Düğünde tüm arkadaşlarıyla birlikte eğlendik. Çocuk sahibi olmak ise evlat edinerek de yapılabilirdi" diye konuştu. Türkiye'de aldatılan kadınların, susup bunu sineye çekmek zorunda kaldığı, böyle bir tazminat istemeye cesaret edemediklerini ifade eden Özen "Şiddet gördüm, eşimden baskılarına boyun eğdim. Türkiye'de kadın olmak çok zor. Hele hele transseksüel bir kadın olmak daha da zor" şeklinde konuştu. Eşiyle boşanmayacağını çünkü dilekçesinde yazdığı gerekçelerin gerçeği yansıtmadığını ileri süren Özen, "Zaten ilk boşanma davasını ben açtım. Fakat beni tehdit edip duruşmalara gidemediğim için davamız düştü. Tazminatımı alırsam, nafakamı alırsam niye boşanmayayım" şeklinde konuştu.

Osman AKIN-Onur AKTAŞ / İHA
BİZE ULAŞIN