Tava yüzünden mahkemelik oldular

Rize'de, babadan kalan pekmez tavası akrabaların arasını açınca mahkeme kararıyla tavaya el konuldu.

Uzun bir süre önce ölen Nusret Akyıldız tarafından alınan 21 kilo ağırlığındaki bakır pekmez tava, Yunus ve Sinan Akyıldız kardeşlere kaldı. İki kardeş dönüşümlü olarak tavayı kullanmaya başladı. Ancak, bir süre sonra Sinan Akyıldız da hayatını kaybetti. Tava ise Sinan Akyıldız'ın eşi Sergen Akyıldız da kaldı.

Yunus Akyıldız pekmez yapmak için tavayı istedi. Sergen Akyıldız tavanın kendisine ait olduğunu söyleyerek tavayı vermedi. Yunus Akyıldız da bunun üzerine Rize Asliye Hukuk Mahkemesi'ne dava açtı.

Mahkeme, 11 Mayıs 2010 tarihinde tavanın Nusret Akyıldız'ın hayatta olan oğlu Yunus Akyıldız da kalmasına karar verdi. Sergen Akyıldız da mahkeme kararına rağmen tavayı vermek istemeyince Rize İcra Müdürlüğü mahkeme kararına dayanarak tavaya el koydu ve Yunus Akyıldız'a teslim etti.

Olayı anlatan Yunus Akyıldız, tavanın babasından kaldığını belirterek şöyle konuştu: "Bu tava 60 yıllık. Sadece ben değil kime lazımsa kullanması için veriyorduk. Ancak, rahmetli kardeşimin eşi tavayı bana vermeyince mahkemeye başvurmak zorunda kaldım. İcra yoluyla tavayı geri aldım. Şimdi tavayı kullanmaya devam ediyoruz"

21 kilo olan tavanın maddi değerinin 200 TL olduğu tahmin ediliyor. Davayı kaybeden Sergen Akyıldız'ın ödediği mahkeme ve avukat masraflarının ise tavanın maddi değerinin çok üstünde olduğu belirtildi.

BİZE ULAŞIN