14 aylık esaretin bedeli 26 bin 700 TL tazminat

Berivan'ın öldürülmesiyle ilgili davada 14 ay tutuklu kalıp beraat eden Fatma Köylü'nün açtığı dava sonuçlandı. Köylü'ye, 26 bin 700 lira tazminat ödenecek

Adana Karataş'a bağlı Sirkenli köyünde 17 Haziran 2008'de öldür��lmüş halde bulunan 5 yaşındaki Berivan Köylü'nün cesedi bulundu. Küçük kızın kuzeni S.K. (13), Berivan'a yengeleri Fatma (55) ve Türkan Köylü'nün (39) zorlamasıyla ve 13 yaşındaki diğer kuzeni R.M.K. ile birlikte tecavüz ettiklerini, cinayeti ise yengelerinin işlediğini iddia etti. Saman balyalarının yanmasından ailesini sorumlu tuttukları için küçük kızı öldürdükleri iddia edilen 2 kadın ve 2 çocuk tutuklandı. Adana 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada 14 ay tutuklu yargılanan Fatma ve Türkan Köylü, iftiraya uğradıklarını cinayetle ilgilerinin bulunmadığını öne sürdü. R.M.K. de kuzeninin yalan söylediğini ve suçsuz olduğunu iddia etti. Mahkeme, iki kadın ile R.M.K.'nin delil yetersizliğinden beraatına karar verirken, S.K.'yi 17 yıl hapse mahkûm etti.

KARARA İTİRAZ EDECEKLER

Beraat kararları Yargıtay'da kesinleşen Fatma ve Türkan Köylü, "Tazminat onurumuzu geri getiremez. Ağır bedel ödedik" diyerek, avukatları aracılığıyla maliye hazinesine 100'er bin lira, R.M.K.'ye ise 80 bin liralık maddi ve manevi tazminat davası açtı. Fatma Köylü'nün davası sonuçlandı. Mahkeme, Fatma Köylü'ye faizi ile birlikte 6 bin 700 lirası maddi, 20 bin lirası da manevi olmak üzere toplam 26 bin 700 lira tazminat ödenmesine karar verdi. Köylü'nün avukatı Mehmet Akdemir, miktarı az bulduklarını karara itiraz edeceklerini söyledi.
BİZE ULAŞIN