'Portakal yedi, kanında alkol çıktı' iddiası

Muğla'da, kanında 0.07 promil alkol çıkan sürücü A.Ç.'nin ehliyetine 6 ay el konuldu. A.Ç., hiç içki içmediğini, portakal yense bile bu oranda promil çıkacağını öne sürdü. Ancak uzmanlara göre meyvelerde kana yansıyacak kadar alkol yok

Türkiye genelindeki 1 milyon 750 bin şoför esnafını yakından ilgilendiren hata, Meclis'e gelen bir başvuruyla ortaya çıktı. Muğla'da kamyon şoförlüğü yapan A.Ç., trafik muayenesinde alkol kontrolüne tabi tutuldu. A.Ç., kanında 0.07 promil alkol tespit edilince para cezası aldı ama asıl şoku ehliyetine 6 aylığına el konulunca yaşadı. A.Ç. alkol kullanmadığını söylese de polisleri ikna edemedi. Yargıda da aradığını bulamayınca konuyu araştırmaya başladı. A.Ç., yaptığı araştırmalar sonucunda portakal yenildiğinde, sigara içildiğinde hatta hiçbir şey yenilip içilmediğinde bile benzer oranlarda alkolün, testte ortaya çıktığını öne sürdü. 6 ay boyunca çalışamayacak olan şoför A.Ç., MHP Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan'a başvurdu. A.Ç. "Ağzına alkol sürmemiş bir insan olarak 6 ay boyunca çalışma hakkım elimden gitti. Yardımcı olun" dedi.

KANUN VE YÖNETMELİKTEKİ HATA

Sorunun, Karayolları Trafik Kanunu ve Trafik Yönetmeliği'nden kaynaklandığı ortaya çıktı. Mevzuata göre "uyuşturucu ve keyif verici maddeler ile alkollü içkilerin etkisiyle araç sürme yasağı" kapsamında; taksi, dolmuş, otobüs, kamyon, TIR ve servis şoförlerinin ehliyetine 6 ay el konulması hükmü getirilmişti. Üstelik tekrarında hem para cezası ağırlaştırılıyor hem de ehliyetin geri alındığı süre 2 yıla çıkarılıyordu. Ancak miktar ve sınır belirtilmediği için en düşük alkol oranı bile, ehliyetin 6 ay gitmesine yetiyordu. "Almış oldukları maddelerin cins, miktar ve etki derecelerine bakılmaksızın araç kullanmaktan men edilirler" hükmü polisin de elini kolunu bağlıyordu. Kanun ve yönetmelikte oran düzenlemesi yapılmamasının soruna yol açtığını belirten Muğla Milletvekili Mehmet Erdoğan, hazırladığı soru önergesi ile konuyu TBMM'ye taşıdı. Erdoğan, "600 lira maaşla çalışan gariban şoför esnafının alkol kullanmasını engellemek tabii ki doğru ama portakal yenildiğinde ortaya çıkan oranda alkol gibi durumlar düşünülerek sınır konulmalıydı" dedi. Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu da sorunun çözümü konusunda destek veriyor. Federasyona bu şikâyetle yapılmış çok sayıda başvuru bulunduğu belirtilirken, sadece Ankara'da bile onlarca şoförün aynı nedenle ehliyetlerine el konulduğu ifade edildi.

PROF. DR. HAMİT HANCI
Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı:

Alkollü pamukta bile 0.10 etkiler
Hiçbir yiyecekte alkol bulunmaz. Meyve sularında ise çok az, eser miktarda, ihmal edilebilecek kadar alkol bulunabilir. Bu da 0.01-0.02 promil ancak olabilir. İlaçlarda da alkol yok. Eskiden öksürük şuruplarında alkol bulunurdu ama şu an bulunmuyor. Kişiden kan alınırken, kolu alkollü pamuk ile silinmiş olabilir. Alkollü pamuk ise 0.10 promil civarında etkileyebilir.

PROF. DR. ÖZER ERGÜN İstanbul
Üniversitesi Besin Hijyeni ve Teknolojisi Anabilim Dalı Başkanı:

Hiçbir meyvede alkol yoktur
Bildiğimiz hiçbir meyve alkollü değildir. Ancak fermante edilirse alkole dönüşürler. Meyvelerde alkolitler vardır ancak bu madde, meyve çürümeye, kokuşmaya yüz tuttuğunda ortaya çıkar. Bu bile kandaki alkol oranını yükseltmez. 'Meyve yedim, kanımdaki alkol bundan' demek inandırıcı değil. Böyle bir şey söz konusu olamaz. Yiyeceklerin hiçbiri kanda promil şeklinde bir alkol oranı yaratmaz. Sadece kefir ve kımızda alkol vardır. Bunları çok yüksek oranda tüketmek gerekir ki kanda çıksın.

FAİK YILMAZ İstanbul
Esnaf ve Sanatkarlar Birliği Başkanı:

İlginç, ilk kez duyuyorum
Daha önce böyle bir sıkıntıyla karşıma gelen olmadı. Portakal kabuğunda çok küçük miktarda alkol bulunduğunu duymuştum ama bunun trafikte sorun yaratabilecek şekilde kanda görülebileceğini düşünmemiştim. Çok ilginç.
BİZE ULAŞIN