Soğuk hava arı ölümlerini artırdı

Erzurum Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Taner Bayır, Doğu Anadolu Bölgesi'nde uzun ve soğuk geçen kış şartları ve besin yetersizliğinden dolayı ilk tespitlere göre yüzde 40 oranında arı ölümünü beklediklerini söyledi.

Taner Bayır, eksi 30 dereceyi gören bölgede arıların durumu konusunda endişeli olduklarını, birliklere ulaşan ilk verilere göre 660 arı kolonisinin söndüğünü ifade etti.

Bölgede uzun ve soğuk geçen kış şartları ve besin yetersizliğinden dolayı ilk tespitlere göre yüzde 40 oranında arı ölümünün beklendiğini ifade eden Bayır, ''Önümüzdeki günlerde kolonilerin açılmasıyla bu rakam daha da artacaktır. Bölgemize bağlı ilçelerdeki üreticiler, bize durumu ileterek arı kovanlarının söndüğünü, kolonilerden ses gelmediğini ilettiler'' dedi.

Özellikle Kars, Ardahan, Iğdır, Erzurum ve Ağrı gibi sabit arıcıların bulunduğu yerlerde ciddi kayıplar yaşandığını belirten Bayır, 2090 sayılı Tabii Afetlerden Zarar Gören Çiftçilere Yapılacak Yardımlar Hakkında Kanun çerçevesinde soğuk havanın verdiği zararların da değerlendirilmesini istediklerini belirtti.

Bayır, ''5 yıl önce de böyle bir olumsuzluk yaşadık. O dönemde arıların üçte biri sönmüştü. Arı ölümleri yöre ekonomisine önemli oranda darbe vuracaktır'' diye konuştu.

''Ekonomiye 30 milyon dolarlık katkı''

Taner Bayır, arıcılık sektörünün ekonomiye büyük katkılar sağladığını, birliklerine bağlı 103 bin arılı kovanın bulunduğunu belirtti. Erzurum'da yerli ve yabancı üreticiler tarafından 4 bin ton bal üretimi gerçekleştirildiğini vurgulayan Bayır, kentte üretilen 4 bin ton balın 2 bin 500 tonunun il dışından gelen üreticiler tarafından, bin 500 tonunun ise yerli üreticiler tarafından üretildiğini kaydetti.

Bayır, bal üretimiyle yöre ekonomisine yılda 30 milyon dolarlık katma değer sağlandığını sözlerine ekledi.

BİZE ULAŞIN