Mahkeme yutmadı

Diyarbakır'da, gelinlerinin yasak aşk yaşadığından şüphelenen aile meclisi, infaz kararı aldı; cinayeti evin 14 yaşındaki oğlu işledi. Mahkeme, bıçağı kullanan oğula 15 yıl, azmettirici babaya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi

Törenin değişmeyen yüzü, Diyarbakır'da bir kez daha ortaya çıktı... Bismil ilçesinde yaşayan 7 yıllık evli ve bir çocuk sahibi Yılmaz Y. (28) ile Behiye Y. (27) çifti arasında şiddete varan tartışmalar yaşanıyordu. Genç kadın bu nedenle zaman zaman baba evine sığınıyordu. Yılmaz Y., 2010'un ekim ayında, kendisini aldattığı şüphesiyle genç kadına şiddet uyguladı. Bunun üzerine Behiye Y. evden kaçtı. Yılmaz Y. ise polise giderek 'eşim kayıp' başvurusunda bulundu. Ancak birkaç gün sonra Yılmaz Y., babası Mehmet Y. (46) ve annesi Lakiya Y.'yi de yanına alarak kayınpederinin evine gitti. Eşini ikna eden koca, onu eve döndürdü. Bu olaydan 3 gün sonra, Yılmaz Y., eşiyle ilişkisi olduğunu öne sürdüğü Mehmet Zeki Karaaslan'ı Kalaşnikof ile öldürüp tutuklandı.

3 SAAT BAŞINDA BEKLEDİ

Eşi cezaevine gönderilen genç kadın, hayatının tehlikede olduğunu düşünerek yeniden evden kaçtı ve baba evine sığındı. Bu kez kayınpederi ve kayınvalidesi genç kadının ailesini ikna ederek, onu evlerine götürdü. Birkaç gün sonra, genç kadının 14 yaşındaki kayınbiraderi M.Y., polise giderek yengesini öldürdüğünü söyledi. Yapılan aramada, pamuk tarlasında 11 yerinden bıçaklanmış kadının cesedi bulundu. Zanlı ifadesinde, "Ağabeyim namus meselesinden cinayet işleyince ben de tek başıma karar verip yengemi öldürdüm. Yaklaşık 3 saat başında durup ölmesini bekledim" dedi.

NEDEN GÖNDERDİNİZ?

Genç kadının babası Şükrü ve annesi Fatma Sin ifadelerinde, "Öldürülmeden birkaç gün önce kızımın kayınpederi ve kayınvalidesi evimize gelerek kızımızı elimizden aldılar. Kızım aynı gece telefon açtı ve 'Bunlar beni öldürecekler. Neden yolladınız?' dedi. Bir süre sonra damadın ailesi tekrar evimize gelerek bu kez oğlumuz Musa'yı götürdü. Meğer onu da cinayete karıştırmak istemişler" dedi. Savcılık, cinayetin töre infazı olduğu gerekçesiyle baba Mehmet Y. ve oğlu M.Y. hakkında müebbet istemiyle dava açtı. 3. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dava geçen hafta sonuçlandı.

AZMETTİRİCİ BABAYA İNDİRİM YOK

Mahkeme heyeti, 14 yaşındaki M.Y.'nin bu denli tasarlanmış ve planlı bir cinayeti tek başına işlemesinin hayatın olağan akışına ters düştüğünü belirtti. Mahkeme, 'az ceza alır' düşüncesiyle Mehmet Y.'nin evin en küçük oğlu M.Y.'yi yengesini öldürmeye azmettirdiğini kaydetti. Mahkeme bu nedenle baba ve oğlu "tasarlayarak töre saikiyle gelinini ve yengesini öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırdı. Tutuksuz yargılanan babanın cezasında hiçbir indirim yapılmadı. Mehmet Y.'ye, dosya Yargıtay'dan dönene kadar yurtdışına çıkış yasağı koyuldu. Tutuklu sanık M.Y.'nin cezası ise yaşından dolayı 15 yıla indirildi.
BİZE ULAŞIN