Bartın'da heyelan

Bartın'ın Ulus ilçesine bağlı Kumluca beldesine bağlı Akörensöküler köyünde meydana gelen heyelanda bir ev ve samanlık yıkıldı, 8 ev boşaltıldı.

Ahmet Yılmaz'a ait iki katlı binanın bulunduğu alanda gece saatlerinde toprak kayması oldu. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ile Ulus Kaymakamlığı'nca hasar tespit çalışması başlatılan köyde, devam eden heyelan nedeniyle yıkılma tehlikesi bulunan 8 ev boşaltıldı.

Kamyonculuk yaparak geçimini sağlayan Ahmet Yılmaz basın mensuplarına yaptığı açıklamada, iki gün önce binasının önündeki toprağın kaydığını ve evinde çatlaklar oluştuğunu fark ettiğini, ailesini de alarak buradan ayrıldığını söyledi.

Ailesiyle babasının yanında kalan Yılmaz, sabah saatlerinde kontrole gittiğinde evinin yıkıldığını ve toprakla birlikte yaklaşık 100 metre kaydığını gördüğünü, evi boşaltmasının canlarını kurtardığını belirterek, ''Bir şey olmaz düşüncesiyle evi boşaltmak istememiştim ama binamın bu halini ve manzarayı görünce şoke oldum. Heyelanın bu şekli alacağını hiç tahmin etmemiştim'' dedi.

Basın mensuplarının heyelan bölgesinde bulunduğu sırada ağaçlık alandan gelen sesler köylülerin panik yaşamasına sebep oldu. Köyün, Kumluca beldesiyle ulaşımını sağlayan yolun 100 metrelik kısmı da heyelan nedeniyle ulaşıma kapandı.

BİZE ULAŞIN