Tarihi jestte ilk tapu

Galata Rum İlkokulu Vakfı, Karaköy'deki 126 yıllık okul binasının tapusunu, 75 yıl sonra, el konulan azınlık vakıf mallarının iadesini sağlayan düzenlemeyle aldı

Galata Rum İlkokulu Vakfı, el konulan azınlık vakıf mallarının iadesini sağlayan düzenlemeyle Karaköy'deki 126 yıllık okul binasına kavuştu. Vakıf Başkanı Meri Komorosano ve azınlık vakıfları temsilcisi Laki Vingas, okulun tapusunu dün aldı. Kültür merkezine dönüştürülecek bina, ilk olarak ekim ayında İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenecek Tasarım Bienali'ne ev sahipliği yapacak. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın geçen ramazanda farklı inanç gruplarının temsilcileri ile iftar buluşması öncesi yapılan jestle, cemaat vakıflarının 75 yıl önce el konulan veya Hazine adına tescil edilen mal varlıklarının asli sahiplerine iadesine imkan sağlandı. Resmi Gazete'de 27 Ağustos'ta yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kamu kurumları adına tescilli olan, aralarında mezarlık ve çeşmelerin de bulunduğu malvarlıklarının cemaat vakıflarına devri öngörüldü. Yönetmelik de 1 Ekim'de yayınlandı.

KHK SONRASI İLK BAŞVURU

Yönetmeliğin devreye girmesinin ardından ilk başvuru Galata Rum İlkokulu Vakfı'ndan geldi. İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne 25 Ekim'de başvuran vakıf yöneticileri, Karaköy'deki tarihi okul binasının iadesini talep etti. Başbakanlığa bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğü bünyesindeki Vakıflar Meclisi, 7 Şubat'ta binanın iadesine karar verdi. Yönetmeliğe göre 60 gün içinde tapunun vakıf adına tescili gerekiyordu. Sürenin dolmasına 16 gün kala işlemler tamamlandı. Tapu, dün Beyoğlu Tapu Müdürlüğü'nde teslim edildi.

AİT OLDUĞU TOPLUMDA

1974'te Hazine'ye geçen okul, şu anda öğrenci olmadığı için atıl durumda. Okulun Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kullanıldığını, kapatılması için başvuru yapacaklarını belirten Komorosano, "Ben Başbakanımızın sözüne güvendim ve ilk başvuruyu yaptım" dedi. Vingas ise "Bina ait olduğu yere ve ait olduğu topluma döndü. Bu bir iadedir. Galata'ya Rum cemaatinin bu binayla sembolik olarak dönüşünü hissediyorum" dedi.

BİZE ULAŞIN