Dayakçı kocalar için 'Dövme, sev' brifingi

Adana'da, şiddet mağduru kadınları koruma amaçlı gözetim altında tutan jandarma, eşlerine şiddet uygulayan kocalarla bir araya geldi

Adana İl Jandarma Komutanlığı bünyesindeki Çocuk ve Kadın Kısım Amirliği, haklarında koruma kararı alınmış şiddet mağduru kadınların kocalarına "Dövme, sev" brifingi verdi. Kocasının şiddetine maruz kalan ve mahkeme tarafından haklarında koruma kararı alınmış şiddet mağduru kadınları, bir daha sorun yaşamasınlar diye gözetim altında tutan jandarma, eşlerine şiddet uygulayan kocalarla bir araya geldi. Eşlerine şiddet uygulayan 15 kocadan 4'ü Alay Komutanlığı'ndan yapılan davete olumlu yanıt verdi.

'AMACIMIZ YARDIM ETMEK'

Eşlerine şiddet uygulayan kocaları, Basın Halklar İlişkilerden Sorumlu Jandarma Başçavuş Nadir Bostan karşıladı. İl Jandarma Komutan Yardımcısı Jandarma Yarbay Fatih Yıldırım başkanlığında A.T., T.S., A.Ü. ve C.B.'ye Çocuk ve Kadın Kısım Amiri Başçavuş Öner Orhan, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair 6284 Sayılı Kanun hakkında bilgi verildi. Avukat Ahu Büyüksütçü konunun hukuki boyutu hakkında, Sosyal Hizmetler Uzmanı Hasan Yanar ise şiddet ve öfke kontrolü konularında bilgilendirme yaptı. Eşlerine şiddet uygulayan kocalara seslenen Jandarma Yarbay Fatih Yıldırım, işin temelinde iletişim bozukluğunun yattığını söyledi. Yıldırım, "Bizim amacımız size yardım etmek. Her birinizin dünyası farklı, bizler de sizin dünyanıza girerek ailenizi sağlam zeminler üzerine oturtmak istiyoruz" dedi.

'ÖFKENİZİ KONTROL EDİN'
Sosyal Hizmetler Uzmanı Hasan Yanar da şiddet nedeniyle evden uzaklaştırma cezaları alan kocalara, eşlerine saygı ve sevgi göstermelerinin gerektiğine dikkat çekti. Kavgada her iki tarafın memnun olacağı çözümler bulunması gerektiğini belirten Yanar, "Çocuğunuz, annesine şiddet uyguladığınız zaman size karşı öfke besler. Şiddetle büyüyen çocuk, ilerki yaşamında anormal davranışlar gösterir. Öfkenizi kontrol edeceksiniz" diye konuştu.

'EŞİMİN AİLESİ YÜZÜNDEN'
25 yıllık evli olan ve 6 ay evden uzaklaştırma cezası alan C.Z., eşinin temizlik hastası olduğunu ileri sürerek, "Keşke evimize kamera koyup bizi gözetleseler. Eve adımımı attığım an çorabımı çıkarttırıyor, ellerimi hiçbir yere değdirmiyor, hemen banyoya gönderiyor. Eve 5 kilo sabun alıyorum, 1 haftada bitiyor. Artık dayanamadım ve kendisini ittim. Eşimin tedavi ettirilmesini istiyorum" dedi. Eşine karşı şiddet uygulayan, eşinin eşyalarına zarar vermekten dolayı mahkeme tarafından evden uzaklaştırma cezası alan bir çocuk babası A.T. ise, eşini çok sevdiğini ancak ailesi yüzünden sorunlar yaşadıklarını öne sürerek, "Benim alkol aldığımı, uyuşturucu sattığımı söyleyip eşimi dolduruyorlar. Eşim bu yüzden bana bağırınca kendimi kaybettim ve şiddet uyguladım" diye konuştu. Ekipler, haklarında koruma kararı verilen kadınları eşleri tarafından rahatsız edilip edilmediklerini 7 gün 24 saat izliyor. Sivil ekipler belirli aralıklarla devriye görevi yaparken, görevli astsubaylar da psikologlar eşliğinde kadınlara ziyaretler gerçekleştirip onlarla birebir görüşüyor, sorunlarını dinliyor, çözüm üretiyor.
BİZE ULAŞIN