Çarşaflı soygun planı kalın kaşlara takıldı!

İzmir'de, kara çarşaf giyerek belediye otobüsüyle soyguna gitmek isteyen iki liseli genç, yolcular ile şoförün şüphelenip polisi aramasıyla yakalandı. Gençlerin üzerinde, bayıltıcı sprey ve bol miktarda ilacın yanı sıra intihar mektubu çıktı

İzmir'de 19 yaşındaki 2 genç, şeytanın bile aklına gelmeyecek bir soygun planı yaptı. Altlarına bir lisenin kıyafetlerini, üzerlerine de çarşaf giyip peçe takan gençler, yanlarına bayıltıcı sprey ve eter ile bol miktarda ilaç aldı. Çarşafla kameralardan kurtulacaklar, soygundan sonra ise lise kıyafetleriyle kaçacaklardı. Yakalanırlarsa da ilaçla intihar edeceklerdi. Bunun için yakınlarına intihar mektubu bile hazırladılar. Paraları olmadığı için de soyguna giderken belediye otobüsüne bindiler. Ancak yolcular ve şoför, ellerinde yün eldiven olan, hiç konuşmayan, geniş omuzlu ve kalın kaşlı bu iki kadından şüphelenerek polisi aradı. İzmir'de, dün sabah Çiğli-Bostanlı seferini yapan belediye otobüsüne binen çarşaflı ve peçeli 2 kişi, sol arka tarafa geçip oturdu. Aralarında SABAH muhabiri Görkem Türkyılmaz'ın da bulunduğu yolcular, ikilinin çarşaflı kadın kılığına girmiş terörist olabileceğinden şüphelendi ve durumu belli etmeden otobüs şoförüne bildirdi. Binerlerken kendisi de iki yolcudan şüphelenen şoför de 115 Polis İmdat hattını aradı. Bu ihbar üzerine Karşıyaka Asayiş Ekipleri, otobüsü Çiğli Kavşağı'nda durdurdu. Hızla otobüse binen polisler, şüpheli iki çarşaflıyı aşağıya indirdi. Polisler, şüphelilerin peçelerini indirdiklerinde ise şok oldu. Çünkü ikisi de otobüstekilerin tahmin ettiği gibi erkekti.

GENİŞ OMUZLAR...

Polis, şüphelilerden birinin bir plastik doğrama atölyesinde çalışan lise mezunu Tuncer Emre Erenda, diğerinin de bir gümrük şirketinde çalışan Yusufcan Komur olduğunu belirledi. Daha önceden poliste herhangi bir kayıtları bulunmayan iki şüphelinin çarşafları çıkarılınca, altından bu kez de bir lisenin okul kıyafetleri çıktı. Üzerlerinde birer bıçak, çok sayıda çeşitli hap, eldiven ve bayıltıcı spreyle bir şişe eter ve bir parça pamuk, ayrıca birer intihar mektubu bulunan 2 şüpheli soyguna gidiyordu. 2 arkadaş, çarşaf sayesinde kameralarda tanınmaktan kurtulacaklar, çıktıktan sonra da hedef şaşırtmak için çarşafları atıp okul kıyafetleriyle rahatlıkla kaçacaklardı. İki ay önce soyulan TEDAŞ'ın Şemikler Veznesi'ni soymayı planladıkları tespit edilen 2 şüphelinin yakalandıklarında intihar etmeyi de planladığı, bunun için de yanlarına çok sayıda ilaç aldıkları ve intihar mektubu yazdıkları ortaya çıktı.

'FAKİR FUKARAYA DAĞITACAKTIK'
Çarşaflı soyguncular ailelerine ve kız arkadaşlarına yazdıkları intihar mektuplarında ise "Lütfen bizi iyi anlayın şu an bu mektubu okuyorsanız biz hakkın rahmetine kavuşmuşuzdur. Biz hırsız değiliz, ailelerimizin yüzüne bakamayız, bizlerin amacı ailelerimize daha iyisini vermekti, ancak bu düzende olmadı, ayrıca biz hırsızlarla aynı koğuşta kalamayız. Bu soygundan alacağımız parayla elimizden geldiğinde etrafımızdaki fakir fukaraya, garibanlara, bizden çok daha zor durumda olanlara yardım edecektik" dedi.

'ŞÜPHELENDİK ŞOFÖRE BİLDİRDİK'
Otobüsteki muhabirimiz Görkem Türkyılmaz, "Hepimiz hallerinden şüphelendik. Çünkü ikisinin de omuzları çok genişti, kaşları da çok kalındı. Terör saldırısı olabileceğini düşündük ve durumu şoföre bildirdik. O da bize 'belli etmeyin ben 155'i aradım' dedi. Polis gelince herkes sakindi ama onlar panikledi" diye konuştu.

Fatih ŞENDİL - Görkem TÜRKYILMAZ /
SABAH

BİZE ULAŞIN