Nine ile torunu başrolde

102 yaşındaki Ayşe Teyfur ile torununun rol aldığı "Türkçe: Pekiyi" adlı film Türkçe bilmeyen nine ile Kürtçe bilmeyen torunun iletişimsizliğini anlatıyor

Diyarbakır'da yaşayan Nurcan Baysal (37), esnaf bir baba ile ev kadını bir annenin 10 çocuğundan yedincisi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Bilkent'te yüksek lisans yapmış ve orada asistan olarak çalışmış. Halen Özyeğin Vakfı Kırsal Kalkınma Program Direktörü olan Nurcan Baysal, geçen yıl New York Times'a verdiği röportajda ninesiyle tek iletişiminin şarkılar olduğunu anlatmış. Röportajı okuyan yönetmen Murat Bayramoğlu da bu filmi teklif etmiş. Ayşe Teyfur'un yaşadığı Dicle'ye bağlı Dedeköy'de çekilen film, nine-torun arasında yaşananları anlatıyor. Nurcan Baysal, "20'lerimde bu sorunun bana ait olduğunu sanırdım. Sonra bütün arkadaşlarımdan aynı hikâyeleri duydum. Filme bu yüzden 'evet' dedim" diyor.

'KIZGINLIKLA ÇEKTİM'
Yönetmen Bayramoğlu da filmle ilgili şunları söylüyor: "Bir ara film çekimlerini bırakıp nineyle torunun anlaşabilmeleri için onlara yardımcı olmak istedim. Filmi bu iletişimsizliği anlatmak için çekiyordum ancak bir duvarın her iki tarafında umutsuzca birbirlerine dokunmak isteyen iki insan görünce duruma seyirci kalmak da güçleşiyordu doğrusu. Kızgınlıkla çektim filmi. Kürtçenin, bir diğer deyişle bir köprünün planlı ve uzun soluklu bir çalışmayla yıkılmasının sonucunu gösteriyor. İzleyici bu köprünün yıkılmasına razıysa, bu film onların görüşlerini değiştirmez. Yine de bir nebze olsun empati geliştirir umarım." Film ilk kez 13 Nisan'da İstanbul Film Festivali'nde gösterilecek.
BİZE ULAŞIN