Çene nakli için ölüme bile razı

İzmir'de çene kemiğindeki tümör nedeniyle yüzünün sağ tarafını kaybeden ve 6 yıldır mama ile beslenen Fidan Battal'ın yapılan yüz, kol ve bacak nakilleri ile sağlıklı günlerine dönme umudu yeniden yeşerdi. Eşi Fikri Battal, çene nakli istediklerini, bunun için de eşinin masada kalmasına bile razı olduklarını söyledi.

İzmir'de geçtiğimiz yıllarda çene kemiğindeki tümör nedeniyle yüzünün yarısını kaybeden ve ardından bacağından alınan parçanın yüzünün sağ tarafına eklenmesi ile yeni bir çeneye kavuştuğu için tıbbi başarı olarak değerlendirilen Fidan Battal, kendisini hayata bağlayacak doktorlara seslendi.

Sağlıklı insanlar gibi sadece yeme içme ihtiyacını karşılamak istediğini söyleyen 37 yaşındaki talihsiz kadın, "4 defa yapılan ameliyat sonrasında yine de yemek yiyemiyorum. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım. Mamalardan artık bıktım. Ameliyatları yapan doktor önce umutlu konuşmuştu. 4 kez ameliyat yaptı, sonra da bana 'Ben Allah değilim, tıbben çaresi yok' dedi. Dişlerim, takılan teller yüzünden damaklarım parçalandı, yara bere içinde. Çenemin sağlam tarafı da artık işlemiyor" dedi.

Evli ve bir çocuk annesi olan Battal, sadece yeme içme ihtiyacını karşılayacak bir operasyondan faydalanmak istediğini söyleyerek, "6 yıldır mama ile beslenmekten de sıkıldım. Her şeyi özledim. Isırarak bir şey yemeyi çok özledim" diye konuştu. Fidan Battal'ın eşi Fikri Battal ise, yaşadıkları sürecin artık son bulmasını istediğini dile getirerek, "Sağlam tarafı da artık sakat kaldı. Dişleri ağrıyor. Eşime baktığım için ben de çalışamıyorum. Plastik cerrahlar ve profesörlere sesleniyorum. Yüz, kol ve bacak nakli yapılıyor. Eşimin bir lokma yemek yemesi için biz de çene nakli istiyoruz. Bunun için de masada kalmasına razıyım. Biz eskisi gibi sağlıklı ve güzel günlere dönmenin umudundayız" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN