Çocuklara iki aşı daha vurulacak

Sağlık Bakanlığı'nın çocukluk çağı aşı takvimine Hepatit A ve suçiçeği de eklendi. Alınan yeni kararla, dünyada birçok ülkenin yaygın olarak uyguladığı 16 aşıdan 13'ü takvime girmiş oldu.

  • AA
  • Yaşam
  • Pazar 01.07.2012 10:37
Sağlık Bakanlığı'nın çocukluk dönemi aşı takvimine ileri yaşlarda geçirildiğinde ağır seyreden Hepatit A ve suçiçeğine karşı iki aşı daha eklendi.

Böylece dünyada birçok ülkenin uyguladığı 16 aşıdan 13'ü bakanlığın aşı takvimine girmiş oldu.

Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Torunoğlu, bakanlığın yeni aşı takvimiyle ilgili bilgi verdi.

Hepatit A ve suçiçeği aşılarının Sağlık Bakanlığı'nın çocukluk çağı aşı takvimine girdiğini bildiren Torunoğlu, şunları belirtti:

''Hepatit A, su ve kirli gıdayla bulaşan bir hastalık. Eskiden altyapı eksikliği ve su kirliliği gibi çevresel sorunların yaygın olduğu dönemlerde çok görülen Hepatit A, aslında hafif atlatılabilen bir rahatsızlık. Küçük yaşlarda pek rastlanmamakla birlikte ileri yaşlarda, 20'li yaşların üzerinde geçirildiğinde daha ağır seyrediyor. Çünkü bağışıklık gelişmemiş oluyor. Rahatsızlığın görülme yaşı ileriye doğru kaymaya başladı. Bu nedenle Aşı Danışma Kurulumuz kişileri küçük yaşlarda aşılayarak buna karşı önlem geliştirme kararı aldı.''

Torunoğlu, Hepatit A aşısı için daha önce planlanan aşı bütçesine 30 milyon liralık bir ilave yapıldığını söyledi.
BİZE ULAŞIN