Yıldırım çarpması 20 yıl sonra katarakta neden oldu

Antalya'da 1992 yılında yıldırımın çarptığı kadının yaklaşık 1 ay önce sağ gözünde katarakt oluştu. Bu nedenle gözünün görme oranı yüzde 5'e kadar düşen 34 yaşındaki kadın, ameliyatla sağlığına kavuştu.

Aksu ilçesi'nde yaşayan 34 yaşındaki Fatma Ateş'e 14 yaşındayken evlerinin bahçesinde ablasıyla oyun oynadığı sırada yıldırım çarptı. Yıldırım çarpması nedeniyle ablasının vücudunda hafif yanıklar oluşan Ateş'in gözlerinde görme kaybı oluştu. Tedavi için gittiği hastanede gözlerinde katarakt oluştuğu tespit edilen Ateş'in sol gözü 10 yıl sonra yüzde 70 oranında görme işlevini kaybetti. Yapılan katarakt ameliyatı ile sol gözünün görme işlevi düzelen Ateş'in 20 yıl sonra bu sefer de sağ gözünün görme oranı yüzde 5'e kadar düştü.

Dünya Göz Antalya Hastanesi'nde Opr. Dr. Levent Ölmez tarafından ameliyat edilen Ateş'in sağ gözündeki görme kaybı sona erdi. 2 çocuk annesi Fatma Ateş, yıldırım çarpması nedeniyle 20 yıldır görme bozukluğu çektiğini dile getirdi. Ateş, sağlığına kavuştuğu için mutlu olduğunu söyledi.

Opr. Dr. Levent Ölmez ise, kataraktın normalde doğuştan görüldüğünü ancak darbe sonucu travma ve elektrik çarpmalarının akabinde de görülebildiğini kaydetti. Katarakt gelişiminin bazen yavaş olabileceğini kaydeden Ölmez, ''Yıldırım çarpmaları da vücutta aşırı derecede elektrik akımı oluşturduğu için katarakta neden olabiliyor. Hastamızda katarakt gelişimi yavaştı. Ancak son 1 ay içinde hızlı bir artış gösterdi. Ateş'e 20 yıl önce çarpan yıldırım 10 yıl sonra sol gözünde 20 yıl sonra da sağ gözünde görme kaybına neden oldu. Hastamız başarılı geçen bir ameliyat ile sağlığına kavuştu'' diye konuştu.

BİZE ULAŞIN