60 tonluk vinçler etrafa saçıldı

Samsun ve Sinop'ta aşırı yağış sele yol açtı. Karayolu yapan bir firmanın 170 işçisi sel sularından son anda kurtulurken, şantiye içindeki dev vinçlerin kağıt parçası gibi etrafa saçılması görenleri hayrete düşürdü...

Yoğun yağış nedeniyle Samsun'un Yakakent ilçesine bağlı Güzelceçay mevkisinde sel oluştu. Sel nedeniyle Samsun-Sinop karayolunu yapan firmanın şantiyesi yerle bir oldu. 170 işçi camları ve kapıları kıran sel sularından güçlükle kurtulabildi. Sel sularının şantiye içinde bulunan yaklaşık 60 tonluk vinçleri etrafa saçması görenleri hayrete düşürdü. 100 adet iş makinesi ve sivil araç da kullanılamaz hale geldi. Güzelçay köprüsünün bir kısmının yıkılmasıyla Samsun-Sinop kara yolu araç trafiğine kapatıldı. Yolda kilometrelerce araç kuyruğu oluştu. Uzun süre sonra kısmen trafiğe açıldı. Köylerde ise çok sayıda hayvan telef oldu, bazı büyükbaş hayvanlar denize sürüklendi.

ÜÇ HELİKOPTER GÖNDERİLDİ
Aşırı yağış nedeniyle Sinop'un Dikmen ilçesi Kanlıçay Köprüsü de yıkıldı. Azgın sel suları Samsun-Sinop karayolunun da trafiğe kapanmasına yol açtı. Karayolu kenarındaki bir şantiyede bulunan 3 işçi yaralandı. Sinop Valisi Ahmet Cengiz, "Durağan ve Dikmen ilçelerinde yoğun yağıştan sonra meydana gelen seller sonucunda herhangi bir can kaybımız yok ama ciddi şekilde maddi kaybımız var. 150-200 civarında hayvanın telef olduğunu tahmin ediyoruz" dedi. Sinop'un Dikmen ilçesine bağlı Kuzalan köyünde astım hastası 60 yaşındaki Şakir İstanbullu, askeri helikopterle ilçe merkezine getirilerek buradan ambulansla Sinop'a sevk edildi. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Sinop'ta yaşanan su ve sel baskınları sonucu arama-kurtarma çalışmaları için Genelkurmay Başkanlığı'na ait 2 ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait 1 olmak üzere 3 adet arama-kurtarma helikopteri görevlendirildi. Kastamonu'nun Durağan ilçeinde Akbel ve Sırnık çayları ile Durağan Göleti taştı. Çok sayıda ve işyeri sular altında kalırken, 200 büyükaş hayvanın telef olduğui bildirildi.

KARADENİZ'DE YAĞIŞ UYARISI

Meteoroloji yetkilileri, Samsun, Ordu, Sinop ve İnebolu çevrelerinde aralıklarla kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağmur beklendiği uyarısı yaptı.

BİZE ULAŞIN